Katits Etelka, Pogátsa Zoltán, Zsupanekné Palányi Ildikó

A nemzetgazdasági konjunktúraciklusok és vállalati életciklusok

Modellek és bírálatok, avagy 2 in 1?!


A szuverén adósságválság: az unió hivatalos narratívája

Ismert módon az Angela Merkel személyével fémjelzett főáram magyarázata az eurózóna válságára a déli országok kormányainak túlköltekezése volt. E szerint a tücsök és a hangya meséjére hajazó narratíva szerint a felelőtlen mediterrán társadalmak a megtermelt értéknél többet költöttek az elmúlt évtizedekben. Az európai főáramú média addig sulykolta ezt az ismét csak kulturalista megközelítést, hogy ez vált a domináns magyarázattá.145 Pedig a bajba jutott országok költekezési hajlandóságáról szőtt narratívák nem állják ki az empíria próbáját. Sem Írországnak, sem Ciprusnak nem volt kiemelkedő államadóssága a válság előtt. A szintén bajba jutott Szlovéniát vagy Észtországot túlköltekezésre hajlamos mediterrán országnak nevezni badarság. Görögországban pedig már gyakorlatilag 1993-ban, azaz jóval az eurózóna időszaka előtt összejött az az adósságtömeg,146 amely végül is válságba juttatta őket 2008 után. A folyamatos költségvetési hiánynak pedig az uniós átlaghoz mérten alacsony adóbevételi arány, nem pedig az uniós átlaghoz hasonlatos állami kiadási arány volt az oka. A kulturális determinizmust pedig cáfolja, hogy a XX. században magának Németországnak engedték el legtöbbször az adósságát. A Marshall-terv,147 mint a német gazdasági csoda pénzügyi forrása valamiért jobban megragadt a németek kollektív emlékezetében, mint az a tény, hogy a második világháború után a szövetségesek elengedték Németország igen tekintélyes adósságát. (Ráadásul ebben a segítségnyújtásban a nácik által tönkretett Görögország is részt vett.) Napjainkra azonban nemcsak a német államnak van ismét tetemes államadóssága, hanem az eurózóna adatbázisa szerint a válság kitörésének évében, 2007-ben több német családnak volt adóssága, mint görögnek!148 A kulturalista magyarázatok, bár népszerűek, valójában nem működnek.

A nemzetgazdasági konjunktúraciklusok és vállalati életciklusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 154 7

Ez a mű pénzügy-gazdasági modelleket közöl kritikai szemléletben. A szerzők egy érdekes szakmai kísérletről mondanak/adnak véleményt: ugyanabban a műben mutatják meg a makrogazdasági hullámzásokat és a mikrogazdasági fejlődés ciklikusságát. A kutatók, a makrogazdasági ciklikussághoz hasonlóan, a vállalati életciklusok tárgyalását is összekapcsolják a vállalati növekedéssel, a válsággal, az átstrukturálással. A vállalati esetek komparatív analízise egy eszköz a korábban vázolt elméleti összefüggések illusztrálására.

A könyv hat szerkezeti egységből áll. Az első részben a szerzők az alapvető fogalmakat és összefüggéseket mutatják be. A második rész a makrogazdasági konjunktúraelméletekkel és modellekkel foglalkozik, ideértve a fejlődés- és válságelméletek legismertebb változatait. A harmadik szerkezeti egység az utóbbi évtizedben kibontakozott és lezajlott pénzügyi és adósságválságot értékeli, amelyek egyes szakaszai a „nagy recesszió”, az „eurózóna válsága” és a „szuverén adósságválság” elnevezéssel szerepelnek. A negyedik rész a vállalati életciklus modellek közreadását tűzi ki célul, bizonyos vonatkozásban reflektálva a makrogazdasági mozgásokra, történésekre. Az ötödik szerkezeti egység közli a hazai vállalkozások pénzügyi és összehasonlító analízisét. A hatodik rész kritikai értékelést, összehasonlító elemzést és párhuzamok vizsgálatát tartalmazza. A szerzők a hat szerkezeti egység közreadásával igazolni szeretnék a vállalatok piaci környezetbe ágyazottság pénzügyi jellemzőit és következményeit mind a teoretikus, mind pedig a praktikus nézőpontból – elsősorban a hazai mikrokörnyezetben.

Az alkotók szándéka szerint tankönyvként, és a vállalati döntéshozók, elemzők kézikönyvként is hasznosíthatják ezt a korszerű szemléletben készült munkát, így számítanak a tágabb szakmai olvasói kör érdeklődésére is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/katits-pogatsa-zsupanekne-a-nemzetgazdasagi-konjunkturaciklusok-es-vallalati-eletciklusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave