Katits Etelka, Pogátsa Zoltán, Zsupanekné Palányi Ildikó

A nemzetgazdasági konjunktúraciklusok és vállalati életciklusok

Modellek és bírálatok, avagy 2 in 1?!


Timmons modellje (1990)

A vállalati életciklussal kapcsolatos kutatások alapját „a vállalkozási irodalom egyik atyja”-ként emlegetett Timmons modellje jelenti (Szerb 2000, 311). Timmons megkülönbözteti a vállalkozások működésének 5 szakaszát. Nemcsak a szakaszokat nevezi meg, hanem meghatározza – ami a modellek esetén ritkaságszámba megy – azt is, hogy az egyes szakaszok a vállalkozás életének mely éveihez kapcsolódnak. Modelljében a vállalatok életútjának az első fázisa a kutatási, fejlesztési fázis, amely a vállalkozások hivatalos indítása előtti 1–3 évet fogja át. Ezt követi az indulás fázisa, amely a vállalatok életének az indulástól számított 1–3 évét jelenti. A harmadik a korai növekedési fázis,159 amely a cég működésének 4. évétől a 10. évéig húzódik. A negyedik vállalati életszakasz az érettségi fázis, amely felöleli a vállalat életének 11–15. évét. Az utolsóként említett stabilizálási szakasz a vállalat 15. év feletti működési létét tartalmazza. A fázisok felsorolásából kitűnik, hogy Timmons nem foglalkozik a vállalati életút hanyatló szakaszával, csupán a stabilitásig szakaszolja azt.

A nemzetgazdasági konjunktúraciklusok és vállalati életciklusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 154 7

Ez a mű pénzügy-gazdasági modelleket közöl kritikai szemléletben. A szerzők egy érdekes szakmai kísérletről mondanak/adnak véleményt: ugyanabban a műben mutatják meg a makrogazdasági hullámzásokat és a mikrogazdasági fejlődés ciklikusságát. A kutatók, a makrogazdasági ciklikussághoz hasonlóan, a vállalati életciklusok tárgyalását is összekapcsolják a vállalati növekedéssel, a válsággal, az átstrukturálással. A vállalati esetek komparatív analízise egy eszköz a korábban vázolt elméleti összefüggések illusztrálására.

A könyv hat szerkezeti egységből áll. Az első részben a szerzők az alapvető fogalmakat és összefüggéseket mutatják be. A második rész a makrogazdasági konjunktúraelméletekkel és modellekkel foglalkozik, ideértve a fejlődés- és válságelméletek legismertebb változatait. A harmadik szerkezeti egység az utóbbi évtizedben kibontakozott és lezajlott pénzügyi és adósságválságot értékeli, amelyek egyes szakaszai a „nagy recesszió”, az „eurózóna válsága” és a „szuverén adósságválság” elnevezéssel szerepelnek. A negyedik rész a vállalati életciklus modellek közreadását tűzi ki célul, bizonyos vonatkozásban reflektálva a makrogazdasági mozgásokra, történésekre. Az ötödik szerkezeti egység közli a hazai vállalkozások pénzügyi és összehasonlító analízisét. A hatodik rész kritikai értékelést, összehasonlító elemzést és párhuzamok vizsgálatát tartalmazza. A szerzők a hat szerkezeti egység közreadásával igazolni szeretnék a vállalatok piaci környezetbe ágyazottság pénzügyi jellemzőit és következményeit mind a teoretikus, mind pedig a praktikus nézőpontból – elsősorban a hazai mikrokörnyezetben.

Az alkotók szándéka szerint tankönyvként, és a vállalati döntéshozók, elemzők kézikönyvként is hasznosíthatják ezt a korszerű szemléletben készült munkát, így számítanak a tágabb szakmai olvasói kör érdeklődésére is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/katits-pogatsa-zsupanekne-a-nemzetgazdasagi-konjunkturaciklusok-es-vallalati-eletciklusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave