Kerekes Sándor

A környezetgazdaságtan alapjai


Ellenőrző kérdések

  1. Melyek a közvetlen környezetvédelmi szabályozás eszközei?
  2. Melyek a közvetett (gazdasági) környezetvédelmi szabályozás eszközei?
  3. A hazai környezetvédelmi adók és díjak fajtái; teljesíthetők-e alkalmazásukkal a környezetvédelmi célok?
  4. A környezetszennyező termékre kivetett adó mely esetben nevezhető pigou-i adónak, és mely esetben nem? Mondjon példát a magyar gyakorlatból!
  5. Milyen feltételek teljesülése esetén a legcélszerűbb a letét-visszafizetési rendszer alkalmazása?
  6. A szennyezési jogok piacát a kén-dioxidra vonatkozóan alkalmazzák az Egyesült Államokban. Miért éppen a kén-dioxidra vezették be ezt az eszközt? Milyen más anyagokra lehetne alkalmazni?
  7. Melyek azok az anyagok, amelyek esetében nem ajánlaná a szennyezési jogok piacának az alkalmazását?
  8. Amikor a szennyezési jogok koncepciója először került törvényhozási vitára, a környezetvédők részéről igen intenzív támadásban részesült. Szerintük ugyanis a környezetszennyezés teljesen törvénytelen, ezért értelmetlen szennyezési jogokról beszélni. Igazuk van-e? Milyen érveket használna a szennyezési jogok piacának környezetszabályozási alkalmazása mellett?
  9. Hogyan alkalmazza az EU és Magyarország a szennyezési jogok piacát az üvegházhatású gázok visszaszorítása érdekében? Hasonlítsa össze ezt az eszközt az adók alkalmazásával! Hogyan hat a vállalatok stratégiájára, illetve környezetvédelmi tevékenységére ez a fajta szabályozás?
  10. A környezetpolitika hazai és EU-s eszköztárának összehasonlítása. Milyen eszközök, milyen súllyal vannak jelen a hazai környezetvédelmi szabályozásban? Módszereit, eszközeit tekintve mennyire EU-konform a hazai környezetvédelmi szabályozás?
  11. Hogyan hatnak a társadalmi és gazdasági csoportérdekek a környezetpolitikai eszközök megválasztására és alkalmazására? Mondjon konkrét példákat! Milyen érdekcsoportok ellenállását kell leküzdeni, melyekkel köthető koalíció? Mennyiben segíti elő (vagy gátolja) a érdekeltekkel történő egyeztetés a szükséges környezetvédelmi intézkedések meghozatalát?
  12. Több nyugat-európai országban lépéseket tettek az ökológiai adóreform irányába. Értékelje ezt az ökoadóztatási módszert különböző szempontokból (megvalósíthatóság, környezeti és gazdasági hatékonyság) ! Mi a véleménye a „double dividend”-ről? Mi alapján viszonyulnak a vállalatok ezen adózási technikához? Magyarországon bevezethetőnek tartja-e?
  13. Melyek a piac korlátai és tehetőségei a környezetpolitikában?
  14. A környezetpolitika intézményi feltételei. Milyen tényezők befolyásolják, illetve kellene, hogy befolyásolják a vállalatok környezeti stratégiaválasztását?
  15. Mi a környezeti föderalizmus lényege? Milyen érvek sorakoztathatóak fel a környezeti szabályozás centralizálása és milyenek a decentralizálása mellett?

A környezetgazdaságtan alapjai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 226 1

A környezetgazdaságtan alapjai című tankönyvet a közgazdaságtudományi és üzleti alapképzésben részt vevő hallgatók számára írtuk. A könyvben a fenntartható fejlődés elveit és a környezetpolitika közgazdasági alapjait, a környezetvédelmi szabályozás közgazdasági eszközeit tekintjük át. Tárgyaljuk a gazdasági növekedés és a fenntartható fejlődés kapcsolatát. Ismertetjük a jóléti mutatókat és az ökológiai lábnyom számítás elvét és jelentőségét. Részletesebben foglalkozunk az externáliák osztályozásával, a felhalmozódó szennyezések okozta problémákkal, illetve a direkt és indirekt szabályozás kevert alkalmazásának kérdéseivel. Bemutatjuk a környezeti szabályozás harmadik generációját jelentő – információn alapuló – környezetpolitikai eszközök választékát és az alkalmazásukkal elért eredményeket. Tárgyaljuk a környezetvédelem terén tapasztalható nemzetközi erőfeszítések (sztratoszferikus ózon, klímaváltozás, veszélyes anyagok stb.) eredményeit és a célok elérése érdekében alkalmazott eszközöket. A könyv utolsó fejezetében a vállalatok környezeti kockázataival és azok kezelésével foglalkozunk.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kerekes-a-kornyezetgazdasagtan-alapjai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave