Kerekes Sándor

A környezetgazdaságtan alapjai


Ellenőrző kérdések

  1. Mi a kimerülő erőforrások optimális használata? Mi a bérleti díj fogalma?
  2. Melyek a hatékony tulajdonosi szerkezet feltételei?
  3. Milyen tényezőktől függ a készlet nagysága?
  4. Milyen hatást gyakorol a hazai kőolajkészlet nagyságára:
    1. Ha a kormány 10%-os vámot vet ki a kőolajimportra?
    2. Ha a környezetvédelemre tekintettel maximalizálják a forgalomba hozható kőolaj kéntartalmát?
    3. Ha egy fontos technológiai újítás következtében (melyet sikeresen titokban tartanak), gazdaságosan kitermelhetővé válnak az addig nem használt, mély fekvésű kőolajtartalékok az Egyesült Államokban?
    4. Ha csökken az olaj világpiaci ára?
  5. Feltételezzük, hogy az érc minősége nem homogén, hanem változó. Először a jobb, majd később az egyre gyengébb minőségű érceket termeljük ki. Igaz-e ekkor is, hogy az érc ára a kamatláb nagyságának megfelelően emelkedik az egyik időszakról a másikra? Indokolja meg válaszát!
  6. Hogyan változik a bérleti díj, illetve a maximális profit feltétel, ha az elsődleges fém mellett még melléktermékként más fémeket is tartalmaz a kitermelt érc (például ezüstbányászatkor kisebb mennyiségben arany is kinyerhető az ércből) ?
  7. Mit jelent a megújuló erőforrások fenntartható használata? Mi a biológiai növekedési törvény? Mi a fenntartható használat és a piaci egyensúly?
  8. Mi a biodiverzitás? Mi módon fenyegeti az ember a biodiverzitást?
  9. Átlépheti-e egy populáció tartósan az élőhelyéül szolgáló terület eltartóképességét? Átlépheti-e átmenetileg?
  10. Előfordulhat-e, hogy a fenntartható használat területe nem esik egybe a biológiai növekedési görbe alatti területtel?
  11. A környezetgazdaságtan milyen eszközöket ajánl a megújuló erőforrások fokozottabb, ám fenntartható használatára?
  12. Mik a természeti tőke értékelésének jelentősége és alkalmazhatósága a gyakorlatban? Mik a teljes gazdasági érték összetevői?
  13. Melyek a személyes használattal összefüggő értékösszetevői a természeti erőforrásoknak?
  14. Melyek a személyes használattól független értékösszetevői a természeti erőforrásoknak?
  15. Mire használható a feltételes értékelés, és mi a lényege?
  16. Mire használjuk az utazási költség módszert és mi a lényege?
  17. Mire használjuk az ingatlan értékek módszerét és mi a lényege?
  18. David Pearce professzor azt állítja, hogy a közlegelők tragédiája valójában nem a köztulajdon, hanem a szabad hozzáférésű javak tragédiája. Mi a különbség a két kategória között?

A környezetgazdaságtan alapjai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 226 1

A környezetgazdaságtan alapjai című tankönyvet a közgazdaságtudományi és üzleti alapképzésben részt vevő hallgatók számára írtuk. A könyvben a fenntartható fejlődés elveit és a környezetpolitika közgazdasági alapjait, a környezetvédelmi szabályozás közgazdasági eszközeit tekintjük át. Tárgyaljuk a gazdasági növekedés és a fenntartható fejlődés kapcsolatát. Ismertetjük a jóléti mutatókat és az ökológiai lábnyom számítás elvét és jelentőségét. Részletesebben foglalkozunk az externáliák osztályozásával, a felhalmozódó szennyezések okozta problémákkal, illetve a direkt és indirekt szabályozás kevert alkalmazásának kérdéseivel. Bemutatjuk a környezeti szabályozás harmadik generációját jelentő – információn alapuló – környezetpolitikai eszközök választékát és az alkalmazásukkal elért eredményeket. Tárgyaljuk a környezetvédelem terén tapasztalható nemzetközi erőfeszítések (sztratoszferikus ózon, klímaváltozás, veszélyes anyagok stb.) eredményeit és a célok elérése érdekében alkalmazott eszközöket. A könyv utolsó fejezetében a vállalatok környezeti kockázataival és azok kezelésével foglalkozunk.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kerekes-a-kornyezetgazdasagtan-alapjai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave