Gombos Katalin

A jog érvényesülésének térsége az Európai Unióban


Polgári jog

Az Európai Tanács a tamperei ülésén kezdeményezte egy átfogó tanulmány elkészültét arról, hogy az anyagi magánjog területén szükség van egy átfogó szabályozásra, a tagállamok magánjogi előírásainak egységesítésére.136 Ennek nyomán születtek meg az európai magánjogi törvénykönyv létrehozásának lehetőségéről és szükségességéről szóló elképzelések, felvetődött egy európai polgári törvénykönyv megalkotásának lehetősége, majd a Bizottság a témakört szűkítve közleményt adott ki az európai szerződési jog közös szabályainak megalkotási lehetőségéről.137 Akcióterveket és tudományos kutatásokat követően levonhatjuk azt a következtetést, hogy fontos célkitűzés lehet a szerződési jog alapelveinek, fogalomhasználatának unifikációja, közös hivatkozási keretek (common frame of reference) megteremtése. Lehetséges cél az európai szerződési jog diszpozitív rendszerének megteremtése, amelynek igénybevétele és alkalmazhatósága a tagállami jogok melletti lehetőségként (opcionálisan) nyílna meg a felek számára. A common frame of reference magában foglalja a szerződési jog közös alapelveit, a kulcsfogalmak definícióit és a szerződési jog mintaszabályait. A lezárult kutatások eredményeként 2009 óta ismert a közös referenciakeret-tervezet [Principles, Definitions and Model Rules of European Private Law. Draft Common Frame of Reference (DCFR)], amely a polgári jogi – többek között a szerződési jogra és a szerződésen kívüli károkozás jogára vonatkozó – elveket, fogalommeghatározásokat és mintaszabályokat öleli fel, és egyaránt tartalmaz kereskedelmi és fogyasztói szerződésekre vonatkozó rendelkezéseket.

A jog érvényesülésének térsége az Európai Unióban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 609 1

Európa kinyitotta kapuit. Az Európai Unióban szabadon mozoghatunk, tanulhatunk, vállalhatunk munkát, de óhatatlanul határon átnyúló jogvitákba is keveredhetünk. A jog érvényesülésén alapuló európai térség azt jelenti, hogy az Európai Unióban az igazságszolgáltatáshoz való megfelelő hozzáférést, az igazságügyi hatóságok közötti hatékonyabb együttműködést és a bírósági határozatok EU-n belüli szabad mozgását kell megvalósítani. A térség célkitűzései között szerepel az egységes igazságügyi térség létrehozása, ami a joghoz és igazságszolgáltatáshoz való megfelelő hozzáférést jelenti. Az eltérő tagállami jogrendszerek közelítése mellett a különbözőségekből adódó igényérvényesítési akadályok fokozatos lebontásával, a kölcsönös bizalom elvének kiteljesedésével célkitűzés az is, hogy az igényérvényesítés vagy éppen végrehajtás sikere ne függjön attól, hogy a határon átnyúló elemet tartalmazó jogvitában az eljárás mely tagállamban zajlik.

A könyv a jog érvényesülése térségének különböző szeleteit bemutatva hasznos segítséget ad mind a jogalkalmazók, mind az uniós jogot tanulók, mind pedig az egyszerű jogkereső polgárok számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gombos-a-jog-ervenyesulesenek-tersege-az-europai-unioban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave