Kengyel Ákos (szerk.)

Az Európai Unió közös politikái


Stabilizációs és társulási megállapodások

Politikai okokból a szabadkereskedelmi megállapodások közül a legfontosabbnak a stabilizációs és társulási megállapodások számítanak. Ezek az egyezmények a Nyugat-Balkán államaival kerültek aláírásra. Legelőször, 2001-ben Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság írta alá ezt a társult viszonyt eredményező szerződést. Bár a régióból Horvátország számított a legfejlettebbnek, mégsem az ő nevéhez fűződik az első ilyen egyezmény. Horvátország ugyanis az akkor még létező „európai megállapodás”-típus aláírását tartotta előnyösnek. Mivel ilyen megállapodásuk a közép- és kelet-európai államoknak volt, Horvátország szerette volna jelezni, hogy ő ehhez a régióhoz és nem a Balkánhoz tartozik. Megkésettségének tehát nem a földrajzi helyzete, hanem a korábban zajlott háború az oka. Azonban az Európai Unió teljesesen elzárkózott még egy európai megállapodás aláírásától, részben azért, mert nagyjából ezt az országcsoportot már egységként kezelte, részben azért, mert úgy érezte, hogy Horvátországban szükség van más típusú segítségre is, mint az „európai megállapodásos” államoknak. Így Horvátország kénytelen volt 2003-ban „beérni” ezzel a szabadkereskedelmi egyezménnyel.

Az Európai Unió közös politikái

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 720 3

Az európai integrációs folyamatot elemző könyvek általában átfogó módon az integráció gazdaságtanával, az Európai Unió fejlődésével, történetével, joganyagával, az intézményi és döntéshozatali rendszer kérdéseivel vagy csak egyes szakpolitikákkal foglalkoznak. Ez a kötet kizárólag az integráció működése során kialakított közös politikák, együttműködési területek vizsgálatára irányul: minden olyan meghatározó területet érint, ahol valamilyen szintű, mértékű uniós (közösségi) szerepvállalás, politika kialakult. A könyv elsősorban gazdasági megközelítésben, de pontos jogi, szabályozási hivatkozásokkal elemzi az egyes politikák működését. A szerzők minden fejezetben alapvetően ugyanazt a logikát követik: megvilágítják az uniós szintű fellépés szükségességét, a politika indokoltságát; bemutatják az adott politika céljait, a szabályozás kialakulását, fejlődését és reformjait; elemzik a politika működésének következményeit, hatásait és a felmerülő problémákat. A könyv nagymértékben megkönnyítheti az országban legalább 17 helyen folyó európai tanulmányok oktatását, elősegítheti azt, hogy az uniós politikákkal foglalkozó kurzusokhoz - akár gazdasági, akár jogi, vagy politikatudományi-szociológiai képzések keretében - legyen egy újabb, jól használható könyv. Emellett természetesen minden, a téma iránt érdeklődő olvasó számára ajánlható a kötet, amely hasznos, tanulságos és jól befogadható ismereteket nyújt az egyes politikákról.

A kötet szerzői az európai integrációval foglalkozó egyetemi, főiskolai, vagy tudományos kutatóintézetben dolgozó oktatók-kutatók, akik eddigi tevékenységük során széles körű szakmai tapasztalatokra és elismertségre tettek szert szakterületükön. Külföldi és hazai tudományos tevékenységük és eddigi publikációik kitűnő alapot biztosítottak ahhoz, hogy a kötet tartalmi szempontból pontos és az olvasó számára jól érthető legyen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kengyel-az-europai-unio-kozos-politikai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave