Constantinovits Milán, Sipos Zoltán

Nemzetközi üzleti technikák


Előszó

Adam Smith, angol klasszikus közgazdász, akit „minden közgazdászok atyja” minőségében is tisztelnek, munkáiban kifejtette azt az elméletet, miszerint minden gazdagság, gyarapodás alapja a munka és a munkamegosztás, illetve a nemzetközi kereskedelemben is a nemzetközi munkamegosztás (és az ezt kísérő specializáció, szakosodás) jelenti a gazdasági haladást: vagyis azt, hogy minden ország a számára leginkább gazdaságos, legolcsóbban előállítható termékek gyártására és kivitelére szakosodik. Teóriáját (az abszolút előnyök tanát) követője („eszmei tanítványa”), David Ricardo fejlesztette tovább, amikor kidolgozta a komparatív költségek elméletét, ezt a nagy hatású és máig elismert felfogást. Ő is azt vallotta, hogy lehetséges az országok közötti, kölcsönösen előnyös kereskedelem, még a munkaráfordítások tekintetében abszolút hátrányban lévő országok számára is. Ezt a megállapítást eddig senkinek nem sikerült meggyőzően cáfolni, és ez a hatás folyamatosan érvényesül a nemzetközi gazdasági kapcsolatokban mint a nemzetközi piacok felé törekvés egyik hajtóereje, motivációja. Napjaink világgazdaságában is érvényesülni látszanak ezek a kölcsönös előnyök, még akkor is, ha állandó törekvés figyelhető meg az egyoldalú és aszimmetrikus előnyökkel járó kapcsolatokra.

Nemzetközi üzleti technikák

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 723 4

A jelen szakkönyvben található ismeretanyag egyaránt szól a tényleges és a leendő nagyvállalati és kisvállalkozó üzletembereknek, üzletkötőknek, marketingszakembereknek. A nemzetközi szokványok és üzleti gyakorlat megismertetésével bevezet a hazai és a globális külkereskedelmi feltételrendszerhez való alkalmazkodásba. Bemutatja az eredményes üzleti munka módszereit és az ésszerű kockázatkezelés lehetőségeit is. A könyvet jó szívvel ajánljuk tehát gyakorlati szakembereknek, üzleti menedzsereknek, vállalkozóknak. Az információs társadalom piacán a több tudás üzleti előnyt jelent, itt pedig olyan ismeretekről van szó, amelyek közvetlenül alkalmazhatóak a gyakorlatban is.

A könyv a szerzőpáros korábbi szak- és tankönyveinek a folytatása, elsősorban a több kiadást is megért „Külkereskedelmi technika - külpiaci kockázat" című könyvnek, valamint a 2008-ban kiadott „Nemzetközi kereskedelmi ügyletek" című munkának.

A szakkönyv tizenöt fejezetre bontva tárgyalja a nemzetközi árukereskedelmi tranzakciók környezeti feltételeit és intézményi peremfeltételeit, a tranzakciótípusokat, a nemzetközi üzleti szokványok tartalmát (amelyek lényegében a nemzetközi kereskedelem sajátos nyelvezetét jelentik), valamint a nemzetközi ügylet tartalmi kérdéseit és folyamatait. A szerzők naprakész ismereteket adnak, mivel legújabb kutatási eredményeiket is felhasználták a kézirat elkészítése során: így például az Incoterms szokványok új változatát és alkalmazásának újabb szempontjait, vagy a nemzetközi biztosítási szokványok átalakításának új fejleményeit is.

A szakkönyv alkalmas mind az érdeklődő szakmai közönség, mind pedig a felsőoktatás igényeinek kielégítésére.

Hivatkozás: https://mersz.hu/constantinovits-sipos-nemzetkozi-uzleti-technikak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave