Horváth Dóra, Bauer András (szerk.)

Marketingkommunikáció

Stratégia, új média, fogyasztói részvétel


A lojalitásprogramok definiálása és típusai

A lojalitásprogramokat szerteágazóan definiálja a szakirodalom; az álcázott promóciós eszköztől egészen a teljes vállalati folyamatokat magába foglaló tevékenységig minden beleérthető. Wright és Sparks (1999: 431) szerint például a hűségkártyák „nem mások, mint pusztán cseles promóciós eszközök”. Ezzel szemben Gyulavári (2013) értelmezése jóval általánosabb, miszerint „a vevők lojalitása érdekében tett tudatos és rendszerezett vállalati erőfeszítések összességét lojalitásprogramnak nevezzük”. A vevők lojalitását ugyanakkor számtalan tényező befolyásolhatja, amelyek közül egyesek akár nem is feltétlenül a klasszikus marketingeszközök körébe tartoznak. Ha egy vállalat például bizonyos szabványok elfogadtatása mellett lobbizik, amelyekkel potenciális versenytársakat zár ki a piacról, és mindezek hatására – alternatíva hiányában – a vevők lojalitása nő, akkor ezt a lobbitevékenységet is a lojalitás-program részének kellene tekinteni. Ugyanakkor felvetődhet a kérdés, hogy egyáltalán a vállalat mit ért lojalitáson. A legtöbben általában a magatartási, azaz az újravásárlásokon alapuló megközelítést fogadja el, de sok kutató az attitűd alapú értelmezést, az emocionális elkötelezettséget is a fogalom részének tekinti. Ennek legnépszerűbb képviselője Dick és Basu (1994), akik a két dimenzió alapján a lojalitás négy típusát különböztetik meg, és valódi lojalitáson csak azt az esetet értik, amikor a vevő meggyőződésből vásárolja újra a terméket.

Marketingkommunikáció

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 722 7

Talán soha nem volt még ennyire összetett és bonyolult a kommunikáció világa, mint napjainkban. Így talán soha nem volt még ennyire időszerű egy korszerű, átfogó szakmai anyag összeállítása, amely úttörő módon, tudományos részletességgel foglalkozik a legújabb tendenciákkal, jelenségekkel, módszerekkel, beleértve olyan területeket is, mint a közösségi média vagy az informális kommunikáció. Alapmű, a szerzőkhöz méltó igényes kivitelben.

Mezriczky László, a Magyar Reklámszövetség alelnöke

Csak első pillantásra merész megközelítés a marketingkommunikáció és a galaxis világának, logikájának párhuzamba állítása. Valójában kézenfekvő és illusztratív kulcs egy struktúrájában és alapelveiben évtizedek óta stabil keretek és paradigmák erőterében állandóan változó, táguló és zsugorodó, leglényegét kaméleon természetén keresztül megőrző üzleti tudomány bemutatására. A Földünk tűrőképességének végső határait feszegető gazdaság mozgását, a marketingkommunikációnak a Naphoz hasonlóan egyszerre életet adó és pusztítani képes erejét az életterét kinövő ember az univerzum világából vett hasonlatokkal értheti meg igazán. Részleteit, szakmai tartalmát illetően is remek könyv, figyelmünkre és időnkre érdemes.

Nagy Bálint, tanszékvezető, IBS

A digitalizálódás rendkívül érdekesen alakítja át a marketingkommunikáció lehetőségeit, kereteit, működését. Az ebben részt vevők köre kitágul, szerepük megváltozik. Ez a szakkönyv átfogó tudást ad a modern kommunikáció összetett és egyben izgalmas világáról, atomi szinten és galaktikus összefüggésekben is.

Novák Péter, Interactive Advertising Bureau Hungary, elnök

Hivatkozás: https://mersz.hu/horvath-bauer-marketingkommunikacio//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave