Tomka Béla

Gazdasági növekedés, fogyasztás és életminőség

Magyarország nemzetközi összehasonlításban az első világháborútól napjainkig


Bevezetés: A hármas perspektíva

A 20. század során számos olyan fogalom jelent meg és terjedt el a társadalomtudományokban, amelyek a társadalmak jólétét és az egyének életviszonyait hivatottak megragadni. Ezek közé tartozik a bruttó hazai termék, a nemzeti jövedelem, az életszínvonal, az életminőség, vagy a szubjektív jólétérzet. A fogalmak egyben versengő elképzeléseket takarnak, s egyaránt – bár nem feltétlenül azonos mértékben – rendelkeznek előnyökkel és hátrányokkal alkalmazásuk során, melyeket a későbbiekben részletesen is bemutatunk. Ugyanakkor az is kétségtelen, hogy egyfajta fejlődés is megfigyelhető használatuk terén, mégpedig az egyszerűbb, a gazdasági teljesítményt és az anyagi fogyasztást előtérbe helyező koncepcióktól az olyan összetettebb tartalmú fogalmak irányába, melyek az életviszonyok számos más, nem anyagi vonatkozású jellemzőjének bevonására is kísérletet tesznek. Az 1960-as évekig egy társadalom jólétét mindenekelőtt az anyagi, gazdasági tényezőkkel írták le, s ennek megfelelően a jólét fő mutatójának is a gazdasági kibocsátás alakulását tartották. Ettől kezdve azonban mindinkább teret nyert az a felfogás, hogy a gazdasági kibocsátás mérőszáma – legyen az a nemzeti jövedelem vagy a bruttó hazai termék – nem megfelelően írja le a jólétet, s a gazdasági növekedésnek ára van, mely ökológiai és társadalmi költségek formájában jelentkezik. Az alternatív elképzelések, illetve indikátorok kidolgozására irányuló törekvések során számos eredmény született, de a kutatások közel sem tekinthetőek befejezettnek, s a velük kapcsolatban felmerült problémák megoldása máig aktuális feladata maradt a nemzetközi társadalomtudománynak.

Gazdasági növekedés, fogyasztás és életminőség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 721 0

Legújabb kötetében Tomka Béla - korábbi munkásságát kiteljesítve - sokoldalúan igazolja, hogy napjaink európai összehasonlító történetírásának megkerülhetetlen személyiségévé lett. A jelen könyv az önállóvá vált Magyarország közel egy évszázados történetét a gazdasági növekedés, a fogyasztás és az életminőség három dimenziójában helyezi el. A vizsgálat egyszerre történeti és közgazdasági, elméleti és módszertani, makro- és mikrotársadalmi jelentőségű. Ez pótolhatatlan segítséget jelent nemzeti önismeretünk helyes léptékének kialakításában és a gazdasági elemzéseket gyakorta jellemző egyoldalúságok meghaladásában egyaránt. Ritka esemény, ha egy mennyiségi elemzés krimiszerűen izgalmas olvasmány - mind a részletek, mind pedig az európai távlatok összefüggéseinek metszetében.

Csaba László akadémikus, egyetemi tanár

Central European University, Debreceni Egyetem, Budapesti Corvinus Egyetem

Felzárkózás, stagnálás vagy további leszakadás? A magyar szakirodalomban hiánypótló monográfia arra keresi a választ, hogy az elmúlt mintegy száz évben mikor és milyen tényezőknek köszönhetően csökkent, illetve nőtt a centrumországokhoz viszonyított lemaradásunk. A szerző a konvencionális értékelésekhez képest új megállapításokra jut a dualizmus, a Horthy-rendszer és a szocialista társadalom növekedési ütemének, valamint a nyugat-európai országokhoz viszonyított pozíciónak a megítélésében.

Honvári János gazdaságtörténész

Széchenyi István Egyetem

Hivatkozás: https://mersz.hu/tomka-gazdasagi-novekedes-fogyasztas-es-eletminoseg//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave