Tomka Béla

Gazdasági növekedés, fogyasztás és életminőség

Magyarország nemzetközi összehasonlításban az első világháborútól napjainkig


Nyugat-Európa növekedése és ennek keretfeltételei az ezredfordulón. Változások az életminőség terén

Az ezredforduló minden bizonnyal legfontosabb világgazdasági fejleménye a globalizációként emlegetett folyamat felgyorsulása volt, mely jelentős változásokat eredményezett Nyugat-Európa világgazdasági helyzetében is.466 A 20. század végén a közgazdászok körében és a sajtóban mind Európában, mind azon kívül sokasodtak azok a vélemények, melyek – ebből a globális perspektívából – pesszimistán ítélték meg Nyugat-Európa gazdasági teljesítményét és egyben növekedési kilátásait.467 Különösen a Nyugat-Európához hasonló fejlettségű és méretű Egyesült Államokkal való összehasonlítás kapott figyelmet ebből a szempontból, mely valóban sok tanulsággal szolgál, így az alábbiakban mi is kiemelten kezeljük érvelésünk során. A vitában gyakran elhangzott, hogy – bár a második világháború utáni évtizedekben a nyugat-európai országok gazdasága nagyobb ütemben bővült, mint az Egyesült Államoké – az ezredfordulón az utóbbi ismét gyorsabban növekedett, mint a legtöbb nyugat-európai ország. Ennek következtében az Egyesült Államokban az egy főre jutó GDP továbbra is jelentősen meghaladta a nyugat-európai átlagot. Az europesszimisták szintén hivatkoztak arra, hogy a nyugat-európai országok részesedése a világexportban folyamatosan csökkent. 1990 és 2000 között az eurózóna tagországainak mindegyike veszített a világexportban elfoglalt arányából. Különösen nagy volt az esés Németországban, ahol egy évtized alatt 12,1%-ról 8,1%-ra mérséklődött a részesedés. Hasonló folyamatok játszódtak le Franciaország és Olaszország esetében: előbbiben 6,1%-ról 4,8%-ra, utóbbiban 5,1%-ról 3,9%-ra csökkent az arány. Ennek oka lehet az, hogy az európai termelők nem tudják termékeiket megfelelő áron kínálni, mert költségeik magasabbak, mint versenytársaiké. Másrészt az is okozhatja a jelenséget, hogy Nyugat-Európa gazdaságai a kevésbé gyorsan növekvő szektorokban erősek, s kivitelüket is jórészt ezek adják, míg a gyorsabban fejlődő ágazatokban nincsenek ilyen mértékben jelen. Bármelyik is igaz – így a kritikusok –, a régió veszít versenyképességéből.468

Gazdasági növekedés, fogyasztás és életminőség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 721 0

Legújabb kötetében Tomka Béla - korábbi munkásságát kiteljesítve - sokoldalúan igazolja, hogy napjaink európai összehasonlító történetírásának megkerülhetetlen személyiségévé lett. A jelen könyv az önállóvá vált Magyarország közel egy évszázados történetét a gazdasági növekedés, a fogyasztás és az életminőség három dimenziójában helyezi el. A vizsgálat egyszerre történeti és közgazdasági, elméleti és módszertani, makro- és mikrotársadalmi jelentőségű. Ez pótolhatatlan segítséget jelent nemzeti önismeretünk helyes léptékének kialakításában és a gazdasági elemzéseket gyakorta jellemző egyoldalúságok meghaladásában egyaránt. Ritka esemény, ha egy mennyiségi elemzés krimiszerűen izgalmas olvasmány - mind a részletek, mind pedig az európai távlatok összefüggéseinek metszetében.

Csaba László akadémikus, egyetemi tanár

Central European University, Debreceni Egyetem, Budapesti Corvinus Egyetem

Felzárkózás, stagnálás vagy további leszakadás? A magyar szakirodalomban hiánypótló monográfia arra keresi a választ, hogy az elmúlt mintegy száz évben mikor és milyen tényezőknek köszönhetően csökkent, illetve nőtt a centrumországokhoz viszonyított lemaradásunk. A szerző a konvencionális értékelésekhez képest új megállapításokra jut a dualizmus, a Horthy-rendszer és a szocialista társadalom növekedési ütemének, valamint a nyugat-európai országokhoz viszonyított pozíciónak a megítélésében.

Honvári János gazdaságtörténész

Széchenyi István Egyetem

Hivatkozás: https://mersz.hu/tomka-gazdasagi-novekedes-fogyasztas-es-eletminoseg//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave