Tomka Béla

Gazdasági növekedés, fogyasztás és életminőség

Magyarország nemzetközi összehasonlításban az első világháborútól napjainkig


A kötet felépítése

Az előzőekben megadott vizsgálati szempontok lényegében meghatározzák munkánk további szerkezetét is. A következőkben elsőként (2. fejezet) a gazdasági kibocsátás alakulását mutatjuk be a 20. század során, különböző definíciók alkalmazásával. Ezután (3. fejezet) a fogyasztás fejlődését követjük nyomon, egyebek között kitérve olyan területekre, mint a munkaidő hossza és a fogyasztás arányainak alakulása. A következő részben (4. fejezet) az életminőség változásait vesszük szemügyre. E három fejezet felépítése hasonló: először a 20. századi nyugat-európai folyamatokat igyekszünk bemutatni különböző szempontok érvényesítésével, külön kiemelve a konvergens, illetve divergens tendenciákat. Ezután a magyarországi fejlődés ábrázolása következik lehetőség szerint ugyanazon elemzési elvek alkalmazásával. Ennek a résznek a végén kiemeljük a magyarországi és a nyugat-európai fejlődés konvergens és divergens trendjeit. Az 5. fejezetben a hosszú távú gazdasági növekedés meghatározóit s a közeledések és távolodások mögött rejlő fő okokat vizsgáljuk. Bár munkánk fókusza a Magyarország és Nyugat-Európa közötti konvergenciák és divergenciák vizsgálata az 1914-től 1990-ig terjedő időszakban, a legfontosabb változók összehasonlító történeti elemzése után nem kerülhetjük meg, hogy egy következő részben (6. fejezet) Nyugat-Európa és Magyarország ezredfordulós fejlődésével foglalkozzunk. Végül összefoglaljuk eredményeinket, s bemutatjuk, hogy a „hármas perspektíva” alkalmazása milyen fontosabb tanulságokkal járt (7. fejezet). A Függelék adatsorok közlése mellett néhány olyan módszertani kérdéssel is foglalkozik, amelyek „technikai” jellegüknél fogva túlságosan megterhelték volna a szöveget, ugyanakkor kifejtésük az adatok és módszerek ellenőrizhetősége és megértése végett mégis szükségesnek tűnik.

Gazdasági növekedés, fogyasztás és életminőség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 721 0

Legújabb kötetében Tomka Béla - korábbi munkásságát kiteljesítve - sokoldalúan igazolja, hogy napjaink európai összehasonlító történetírásának megkerülhetetlen személyiségévé lett. A jelen könyv az önállóvá vált Magyarország közel egy évszázados történetét a gazdasági növekedés, a fogyasztás és az életminőség három dimenziójában helyezi el. A vizsgálat egyszerre történeti és közgazdasági, elméleti és módszertani, makro- és mikrotársadalmi jelentőségű. Ez pótolhatatlan segítséget jelent nemzeti önismeretünk helyes léptékének kialakításában és a gazdasági elemzéseket gyakorta jellemző egyoldalúságok meghaladásában egyaránt. Ritka esemény, ha egy mennyiségi elemzés krimiszerűen izgalmas olvasmány - mind a részletek, mind pedig az európai távlatok összefüggéseinek metszetében.

Csaba László akadémikus, egyetemi tanár

Central European University, Debreceni Egyetem, Budapesti Corvinus Egyetem

Felzárkózás, stagnálás vagy további leszakadás? A magyar szakirodalomban hiánypótló monográfia arra keresi a választ, hogy az elmúlt mintegy száz évben mikor és milyen tényezőknek köszönhetően csökkent, illetve nőtt a centrumországokhoz viszonyított lemaradásunk. A szerző a konvencionális értékelésekhez képest új megállapításokra jut a dualizmus, a Horthy-rendszer és a szocialista társadalom növekedési ütemének, valamint a nyugat-európai országokhoz viszonyított pozíciónak a megítélésében.

Honvári János gazdaságtörténész

Széchenyi István Egyetem

Hivatkozás: https://mersz.hu/tomka-gazdasagi-novekedes-fogyasztas-es-eletminoseg//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave