Rekettye Gábor, Tóth Tamás, Malota Erzsébet

Nemzetközi marketing


Versenyszövetség mint piacralépési forma

A 9.2. ábra jobb oldalán látható, hogy a különböző termelési jellegű műveleteket a kooperáció jellemzi. Valóban, ezek a műveletek – a rutinszerű exporttal összehasonlítva – minden esetben feltételeznek valamiféle együttműködést a két fél között. Ezt versenyszövetségnek nevezzük, hiszen a partnerek arra szövetkeznek, hogy a piaci versenyben jobb pozíciókat érjenek el. A versenyszövetség sokféle formát ölthet: az egyszerű termelési együttműködéstől kezdve termelő vegyesvállalat létrehozásáig. A versenyszövetség fogalma hasonlít a stratégiai szövetség (strategic alliance) fogalmára, amellyel a nagy amerikai és japán, illetve európai cégek technológiai együttműködését szokták jelölni. Versenyszövetség akkor jöhet létre, ha mindegyik fél rendelkezik valami olyannal, ami a másik fél számára hasznos. Vegyük a legegyszerűbb bérmunkát példának. Amikor az Adidas cég sportcipőit, mondjuk, egy thaiföldi gyártóval termelteti, akkor az Adidas rendelkezik a termék-piaci ismeretekkel, a termékre és a technológiára vonatkozó know-how-val, a thai cég pedig a gyártási kapacitással. A két cég jól egészíti ki egymást: minden reményük meg lehet arra, hogy a versenyben egymással szövetkezve jobb pozíciót érnek el, mint ha abban egyenként vennének részt. A versenyszövetségben részt vevő cégek közötti „illeszkedés” nyilvánvalóan alapvető tényező a partnerek megválasztásakor is. (Erről tájékoztat a 9.3. ábra.)

Nemzetközi marketing

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 740 1

Örömmel ajánlom Rekettye Gábor, Tóth Tamás és Malota Erzsébet könyvét minden olyan olvasónak, akit érdekel a marketing és annak nemzetközi vetülete. Nekem, aki japán vagyok, de Budapesten élek és dolgozom, természetes, hogy ismerjem a nemzetközi környezetet, a kultúrák, az üzleti-, és marketingszokások közötti különbségeket. Ezt a nemzetközi affinitást azonban nem is olyan könnyű megszerezni. A szerzők könyve sokat segíthet az olvasónak abban, hogy részletes és friss képet kapjon a nemzetközi gazdaságban végbemenő folyamatokról, valamint az azokhoz való marketingalkalmazkodás feltételeiről és eszközeiről. Rekettye Gábor öt évet élt és dolgozott Japánban, éppen ezért otthonosan mozog az ázsiai, távol-keleti környezetben is. Ez, valamint az ő és szerzőtársainak kutatói, szerzői múltja garancia arra, hogy az olvasók értékes könyvet vehessenek kezükbe.

Morita Tsuneo

a Tateyama R & D Europe Ltd. vezérigazgatója,

volt egyetemi tanár, Hosei Egyetem, Tokió

A nemzetközi marketing tudományos igényű bemutatását szolgálja Rekettye Gábor, Tóth Tamás és Malota Erzsébet nagyszerűen szerkesztett, hiánypótló műve. A könyvben közreadott ismeretanyag nagymértékben hozzájárulhat a nyitott, exportorientált magyar gazdaság válság utáni felemelkedéséhez, fejlesztéséhez. Rekettye Gábor rendkívül körültekintően foglalkozik azokkal a nemzetközi kritériumokkal, amelyekre – bár csekély a ráhatásunk –, de ismeretük és hozzájuk való alkalmazkodásunk elősegíti marketing-döntéseink előkészítését és sikeres végrehajtását.

Nagy értéke a könyvnek a kulturális jellemzők és különbözőségek, valamint a marketingkommunikációs eszközök interkulturális szempontú bemutatása Malota Erzsébet és Tóth Tamás tollából, hisz a fogyasztói szokások és a kommunikáció elemzése nélkül nem juthatunk közel a fogyasztók eszéhez és szívéhez. Ehhez járul hozzá napjaink új digitális eszköztárának ismertetése is, Csordás Tamás és Gáti Mirkó által.

Az exportőr vállalatok tudatos piaci tevékenységéhez ad nélkülözhetetlen támpontokat Rekettye Gábor a külpiacra való kilépés formáinak és a nemzetközi marketing eszköztárának bemutatásával, alapos elemzésével, tanulságos példákkal és esetekkel alátámasztva.

Jó szívvel ajánlom a könyvet minden gazdasági szakembernek, kutatónak és egyetemi hallgatónak.

Sugár András

a Máltai Köztársaság tiszteletbeli konzulja

a Westel, a T-Mobile volt vezérigazgatója

Hivatkozás: https://mersz.hu/rekettye-toth-malota-nemzetkozi-marketing//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave