Gyuris Petra, Meskó Norbert, Tisljár Roland (szerk.)

Az evolúció árnyoldala


1.4. A szavanna-elv

Az úgynevezett szavanna-elv szerint (Kanazawa, 2004b) az emberi szervezet (testünk és agyunk is) több millió éves fejlődés során alakult ki, amikor őseink az afrikai szavannákon éltek. Elődeink az ősi környezethez adaptálódtak. A földtörténeti pleisztocén korban őseink vadászó-gyűjtögető életmódot folytattak, törzsi keretek között, azaz kb. 150 fős, rokonsági kapcsolaton alapuló hordákban. Az evolúciós pszichológusok azonban azt állítják, hogy modern, 21. századi koponyánkban még mindig kőkorszaki elme működik, mint ahogy kezünk és hasnyálmirigyünk is a kőkorszak körülményeihez alkalmazkodva jött létre, és ma is ennek megfelelően funkcionál.

Az evolúció árnyoldala

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 701 2

„Az evolúció árnyoldala a különböző nem tipikus (alternatív) emberi viselkedésformákat, devianciákat, illetve egyes patológiainak tekintett állapotokat mutatja be az evolúciós pszichológia nézőpontjából. A könyv jól illeszkedik a Pécsi Evolúciós Pszichológia Kutatócsoport korábbi köteteinek sorába: egyszerre betölti a magas szintű ismeretterjesztő mű, az informatív tankönyv és a tudományos szakkönyv funkcióját. A téma igen aktuális, hiszen olyan pszichológiai szempontból is érdekes kérdéseket érint (pl. depresszió, szenvedélybetegség, étkezési zavar, homoszexualitás, prostitúció), amelyek közel állnak a hétköznapi emberhez. Ezekről a jelenségekről a médiában számos botcsinálta »szakember« is terjeszt különböző nézeteket. Ezért a tudományos álláspont megismerése fontos tájékozódási pontot jelenthet."

Prof. Miklósi Ádám

az MTA doktora

•••

A kötet szerzői: Bereczkei Tamás, Birkás Béla, Gyuris Petra, Jánosi Anna, Kelemen Oguz, Kéri Szabolcs, Láng András, Meskó Norbert, Paál Tünde, Pléh Csaba, Tisljár Roland, Túry Ferenc

Hivatkozás: https://mersz.hu/gyuris-mesko-tisljar-az-evolucio-arnyoldala//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave