Bereczkei Tamás, Hoffmann Gyula (szerk.)

Gének, gondolkodás, személyiség


Az antiszociális személyiségzavar klinikuma

Ebben az esetben is az antiszocialitás, a szociális normák betartásának a képtelensége a központi jelenség, azonban itt az antiszociális magatartás egy személyiségzavar keretében jelenik meg (Tényi 2009). A zavart az amerikai nómenklatúra antiszociális személyiségzavarként, a Betegségek Nemzetközi Osztályozása (BNO-10) disszociális személyiségzavarként írja le. Cleckley ezen személyek esetében adta meg a pszichopátiás triászt: „nem szeret, nem szorong, nem tanul a tapasztalatból”. Jellemző a szélhámosság, a csalás és a bűnelkövetés. Ezek az egyének a másik embert gátlástalanul kihasználják, gyakran erőszakosak és manipulatívak. Képtelenek mások érzéseit figyelembe venni, gyakran impulzívak, máskor érdekeiknek megfelelően hidegfejűen kegyetlenek. Munkájukban nincs kitartás és célra törekvés, ugyanakkor folyamatos aktivitás, gyakran alkohol- és drogabúzus jellemzi őket. Klinikai helyzetben gyakran manipulálják a kezelő személyzetet, elcsábíthatják kezelőjüket, vagy zsarolják, ha annak gyenge pontját megismerik. Promiszkuitás és gyermekek ellen elkövetett szexuális molesztálás, abúzus sokszor megfigyelhető. Jellemző klinikai jegy lehet az ittas vezetés. A zavar prevalenciája férfiak között 3%, nők között 1%. Leggyakrabban nagyvárosok szegénynegyedeiben fordul elő, a zavarban szenvedő fiúk általában nagy családból származnak, a lányoknál ez nem jellemző. A zavar a 15. életév körül indul, fiúk esetében jellemzően korábban jelentkezik. Börtönpopulációban az antiszociális személyiségzavar prevalenciája 75%. 137 serdülő követése azt igazolta, hogy a drogabúzusban szenvedő, magatartás-zavaros, deviáns fiatalok 61%-a négy évvel később már antiszociális személyiségzavar diagnózist is kapott. A pszichopátia struktúrájával kapcsolatosan a négyfaktoros modell (Doren 1987) a legelterjedtebb: 1) interperszonális faktor (manipulatív, hazudozó, grandiozitás, felületesség), 2) affektív faktor (empátia hiánya, érzelemmentesség, sekélyes érzelmek, bűntudat hiánya, felelősségvállalás hiánya), 3) életstílus (felelőtlenség, impulzivitás, célok hiánya, ingerkeresés), 4) antiszociális faktor (gyenge viselkedéskontroll, fiatalkori bűnözés, bűncselekmények, korai magatartásproblémák).

Gének, gondolkodás, személyiség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 706 7

Magas szülőknek csak magas gyermekei lehetnek? Lehet az, hogy alapvető biokémiai folyamatainkat tekintve kevéssé különbözünk a baktériumoktól, alig a muslincáktól és szinte egyáltalában nem a csimpánzoktól? Valóban a nevelésen múlik, hogy ki lesz társaságkedvelő, ki szorongó, ki félénk és ki agresszív - vagy ebben a gének is fontos szerepet játszanak?

Vajon tényleg csak legfeljebb néhány molekulánk eltérésein múlik, hogy némelyikünk hajhássza az újdonságokat, mások legszívesebben csak elüldögélnének a szobában?

Lehetséges, hogy a szomszédunk, akinek már a nagyapja is a mi nagyapánkkal gyerekeskedett, genetikailag jobban eltér tőlünk, mint egy zulu törzsfőnök?

Öröklődhet-e a mélabú, a kíváncsiság vagy a kreativitás? A szülői nevelés hiányosságai vagy bizonyos gének tekinthetők felelősnek azért, ha valaki depresszióban, skizofréniában vagy autizmusban szenved? Mennyire vagyunk képesek arra, hogy öröklött adottságaink ellenében karcsúak legyünk, uralkodjunk indulatainkon és fejlesszük gondolkodásunk rugalmasságát?

Ilyen és hasonló kérdésekre keresünk választ a könyv lapjain. A konkrét válaszokon túlmenően megismertetjük az olvasókat azokkal a genetikai elvekkel, szabályszerűségekkel, amelyek közel visznek egy-egy probléma megoldásához. A hazánkban hiánypótlónak szánt könyv számos kutató műhely együttműködésével született meg. Megírásával igyekszünk képet adni az érdeklődőknek azokról a forradalmi változásokról, amelyek az emberi elme és viselkedés területén mentek végbe a humángenetika elmúlt két évtizedes fejlődése során. Az emberi természet működése iránt érdeklődő olvasók tájékoztatása mellett szeretnénk hozzájárulni a pszichológusok, pszichológushallgatók képzéséhez és általában a humán tudományok bármilyen területén dolgozó szakemberek szemléletformálásához.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bereczkei-hoffmann-genek-gondolkodas-szemelyiseg//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave