Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


A központi idegrendszerbeli megoszlás (lásd még 4.4.2.2. és 4.4.3.5.2. fejezetek)

Annak ellenére, hogy az agy gazdag vérellátású szerv, illetve hogy körülbelül 600 km hosszú és mintegy 12 m2 belső felülettel rendelkező érrendszerrel bír, az agyi erek endotél sejtjeinek sajátos szerveződése jelentős gátat jelent a gyógyszermolekulák agyi penetrációjával szemben. A vér-agy gátnak (blood-brain-barrier, BBB) nevezett funkcionális egységben több tényező együttesen akadályozza, hogy a gyógyszer bejusson a központi idegrendszerbe. Ilyen tényezők:

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave