Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Személyre szabott orvoslás

A gyógyszerek hatásmechanizmusának és a hatóanyag szervezeten belüli sorsának, metabolizmusának pontos ismeretében nyílik lehetőség arra, hogy a nagy, heterogén betegpopuláció kezelésére általánosan használt gyógyszerek közül adott beteg kezelésére az ő esetében várhatóan leginkább hatékony vagy a legkevesebb mellékhatással járó gyógyszert lehessen alkalmazni. Napjainkban széles körben elterjedt megfogalmazás szerint ez a személyre szabott orvoslás (personalized medicine) útja. Ma még viszonylag kevés példát találunk arra (hormonterápia vagy herceptin alkalmazása emlőtumor kezelésében, EGFR-ellenes antitest használata vastagbélrák kezelésében stb), hogy a gyógyszer alkalmazása előtt a beteg releváns enzimjeinek, receptorainak vizsgálatával támasszák alá és pontosítsák a diagnózist, aminek alapján a személyre szabott terápia megindítható. A genomikai ismeretek rohamos gyarapodása azonban egyre tágítja a technikai lehetőségeket. A gyógyszerfejlesztés legújabb tendenciái, a nichebuster modell (lásd 1.3.7. fejezet) és a legsúlyosabb kórképek egyre hatékonyabb kezelése iránti társadalmi igény a személyre szabott orvoslás súlyának rohamos növekedése felé mutat, elsősorban a legfejlettebb egészségüggyel rendelkező országokban.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave