Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


3D QSAR

A QSAR-módszerek közül külön figyelmet érdemelnek a 3 dimenziós eljárások. Megjegyezzük, hogy a molekulák térbeli szerkezetén alapuló leírók (például dipólus momentum) megjelenhetnek regressziós típusú QSAR-egyenletekben is, de 3D módszereknek általában azokat nevezzük, amelyek a molekula körüli térben számított kölcsönhatási terek és a biológiai hatás között teremtenek kapcsolatot. A leginkább ismert ilyen eljárás a CoMFA (Comparative Molecular Field Analysis, CoMFA) (Cramer és mtsai 1988), illetve annak módosított változata a CoMSIA (Comparative Molecular Similarity Indices Analysis) (Klebe és mtsai 1994). A CoMFA-módszer egy fehérjéhez hasonlóan kötődő molekulák körül vizsgálja a molekulák által létrehozott kölcsönhatási teret, és ezek, valamint a fehérje iránt mutatott affintások között keres összefüggést. A módszer alapfeltételezése, hogy a vegyületek hasonló módon kötődnek a fehérjéhez, és ismerjük a vegyületek bioaktív konformációját, vagyis azt a konformációt, amely a fehérjével képzett komplexben jelen van. A módszer ezért elsősorban vegyületcsaládok vizsgálatára alkalmas. A bioaktív konformáció ismert lehet a vegyületcsalád egy tagjának kísérleti komplex szerkezetéből, de származtathatjuk dokkolásból vagy farmakofór modellből is. Minden esetben előnyt élveznek a merev vegyületek, amelyeknél a kis konformációs szabadság jó eséllyel biztosítja a különböző vegyületek bioaktív konformációjának azonosítását. A CoMFA-analízis megkívánja, hogy a vizsgált vegyületeket a bioaktív konformációjukban egymásra illesszük, Ennek segítésére a modellező programok különböző algoritmusokat kínálnak. A tapasztalat szerint, a molekulák egymásra illesztése a CoMFA-módszer kritikus eleme, amely nagymértékben befolyásolja az analízis eredményét.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave