Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Több célpontú tervezési módszerek (lásd még 4.4.1.1. fejezet)

A több fehérjecélponton ható vegyületek tervezésének kritikus lépése a vezérmolekula kiválasztása. Ennek in silico eszközei olyan szerkezet vagy farmakofór alapú, esetenként ezek kombinációját alkalmazó virtuális szűrés, amely több célpont követelményeit veszi figyelembe (Ma és mtsai 2010). Ennek részleteire itt nem térünk ki, de megjegyezzük, hogy vezérmolekulaként célszerű olyan vegyületet választani, amely a szerkezet-hatás összefüggés szempontjából kevésbé feltérképezett hatással már rendelkezik, és ezek között pedig előnyben részesíthetjük a privilegizált vázakat (lásd a 4.4.1.3. fejezetet).

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave