Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Üzemtervezésre és működtetésre visszavezethető elsődleges okok
  • Hőmérsékletkontroll (32 eset, 19%): hőmérséklet-szabályzó rendszer rossz működése – például hűtéskimaradás vagy hőmérséklet-vezetési hiba; a reaktorhőmérő rosszul volt pozícionálva (például nem ért bele a reakcióelegybe); túl gyors felfűtés a reakció indításakor.
  • Keverés (17, 10%): a kezelő nem kapcsolta be a keverőt, vagy csak későn, ezért akkumulálódás történt, ami a beindítást követően a reakció hirtelen megfutását eredményezte; nem megfelelő keverő használata, ezért elégtelen keveredés; mechanikai hiba; áramkimaradás; a kezelő reagens beadásakor lekapcsolta a keverőt, így lokálisan nagy koncentráció alakult ki.
  • Reagensek bemérése (35, 21%): többet vagy kevesebbet mértek be; túl gyorsan, illetve túl lassan adagoltak; a bemérések sorrendjét felcserélték; rossz anyagot mértek be.
  • Karbantartás (25, 15%): lyukas készülék; dugulás; víz maradt az összekötő vezetékben; a kondenzátor visszafolyó ága zárva maradt karbantartás után; maradék az előző sarzsból.
  • Emberi tényezők (11, 6%): nem követték a leírt utasításokat; még a reakció befejeződése előtt leálltak; rossz kommunikáció műszakváltások során.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave