Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Néhány példa technikai változtatásra (méretnövelés)

Az előbb említett megelőző módosítások arra szolgálnak, hogy a technológia a kívánt paraméterzónában (stabil zóna) maradjon. Természetesen könnyű megfogalmazni, milyen változtatásokkal tudjuk egy technológia veszélyességi szintjét csökkenteni, így a reakciómegfutás kialakulásának lehetőségét is kiküszöbölni. A kémiai reakciók sajátos természete miatt mégis előfordulhat, hogy a gyakorlatban nem tudunk élni ezekkel az eszközökkel. Például, ha maga a kívánt termék a technológia hőmérsékletén instabil, az automatikusan kizárja az adagolásos technológia kedvező hatásának alkalmazását (maga a reakciómegfutásért okolható anyag teljes mértékben akkumulálódik a reakcióelegyben). Ilyen eset az is, ha fémszennyezők reaktorba kerülése teljes bizonyossággal nem zárható ki, s ez a termék bomlását katalizálja, vagy ha nincs olyan más alternatív oldószer, melynél a reakció jó irányban, jó hozammal játszódik le, s biztosítja alacsonyabb hőmérsékleten a forrásgát kialakulását. Ezekben az esetekben, ha továbbra is ragaszkodunk a kívánt termék ilyen reakcióúton történő előállításához, akkor lehetőség van olyan védelmi módosítások alkalmazására, melyekkel a kívánt paraméterzónából kimozdult technológia visszatéríthető. Az ilyen változtatások lehetnek kémiai jellegűek (pl. reakció befagyasztása, katalizátorméreg beadása), vagy technikai jellegűek (pl. kiegészítő vészhűtőkör alkalmazásával vészhűtés beindítása előre meghatározott hőmérsékleten és/vagy nyomáson, a reakcióelegy előhűtött oldószerre öntése, vagy éppen a reaktor elárasztása az előhűtött oldószerrel).

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave