Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


A polimorfok relatív stabilitásának meghatározása

A hatóanyag polimorfiájának minél szélesebb körű feltárása a fejlesztendő forma kiválasztásának csak az első lépése. A második lépés a megtalált módosulatok relatív stabilitásának a meghatározása. Erre azért van szükség, mert a termodinamikailag stabil forma a későbbi gyógyszerészeti fejlesztési, raktározási stb. folyamatok során kristályszerkezetét nem változtatja meg, a többi létező, ún. metastabil formáknál azonban ennek nagy a valószínűsége, és a rendszer a termodinamikailag stabil módosulat irányába alakulhat át. Adott hőmérsékleten és nyomáson a legalacsonyabb szabadentalpiájú polimorf stabil, míg a magasabb szabadentalpiájú módosulatok metastabil (esetenként instabil) állapotban vannak. Termodinamikailag két polimorf módosulat enantiotrópia vagy monotrópia viszonyában állhat egymással. Monotrópiáról akkor beszélünk, ha az adott anyag valamely kristályos módosulata minden hőmérsékleten és nyomáson termodinamikailag stabilabb, mint a másik forma. Ennélfogva átalakulás közöttük csak egy irányba mehet végbe, a kevésbé stabil módosulat átalakul a stabil formává. Az átalakulásnak (esetenként igen jelentős) kinetikai gátja lehet, amikor is a metastabil módosulat átlagos körülmények között gyakorlatilag „örökre” megmarad átalakulás nélkül. Ilyen pl. a szénmódosulatok közül a stabil grafit és a metastabil gyémánt viszonya. A szabadentalpia és olvadási entalpia változását a hőmérséklet függvényében az 5.52. ábra ábrázolja.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave