Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Amorf szilárd forma

A kristályos mellett a szilárd anyag másik megjelenési formája az amorf módosulat. A kristályos szerkezetet hosszú távú rendezettség jellemzi. Ezzel ellentétben az amorf anyag alkotórészei rendezetlen állapotban vannak, legfeljebb rövid távú rendezettség figyelhető meg benne. Ennek ellenére rendszerint a polimorfok között említik, mint a hatóanyagjelölt egy lehetséges szilárd fázisát. Az amorf állapot egy adott anyag lehetséges – rendezett és rendezetlen – szilárd módosulatai közül a legmagasabb energiájú állapotot képviseli, azaz a legkevésbé stabil módosulat (Cui 2007). A különböző hatóanyagjelöltek különféleképpen viselkednek amorfizációs/kristályosodási hajlamukat tekintve. Vannak igen nehezen kristályosítható szilárd anyagok. Hosszú, szívós munka, kísérletek tucatjai sem vezetnek kristályos elrendezettséghez. Az anyagok másik csoportjánál az amorf módosulat stabilitása annyira kicsi, és a rendezettség kialakulása olyan gyors, hogy gyakorlatilag azt mondhatjuk, hogy általános körülmények között csak kristályos formában létezik. A két véglet között elhelyezkedő anyagok amorf formájának meghatározott élettartama van, a kristályosodási kinetikája közepes.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave