Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Toxikogenomika, gyógyszergenomika

Ismert hatóanyagokkal vagy toxikus, illetve környezeti ártalmat kiváltó vegyületekkel különféle sejteket és sejtvonalakat kezelve, az eredményül kapott differenciális génexpressziós profilokat adatbázisba rendezhetjük (Waters és mtsai 2008), és alkalmazhatjuk az egyedi mintázatokat mutató új hatóanyagok jellemzésére (Khor és mtsai 2006). Ezáltal bármely új vegyület toxikogenomikai viselkedése könnyen összehasonlítható a referenciakészlettel (2.31. ábra). Hatóanyagjelöltek toxikogenomikai profiljai egyfajta markerként szolgálhatnak a kóros fiziológiás hatások vagy a hatóanyagjelöltek szűrésére.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave