Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


A betegség kiválasztásának egyéb szempontjai

A gyógyszerkutatással és -fejlesztéssel foglalkozó cégek számára a betegség előfordulásának gyakorisága és a kezelés szükségességének hossza is meghatározó szempont, mivel a várható gyógyszerforgalom elméleti felső határát e tényezők jelölik ki. A nagyon ritka betegségekben még az ideális gyógyszer kifejlesztése esetén sem várható jelentős mértékű forgalom, ezért a fejlesztés megtérülését a magasabb árazásnak kell biztosítania – emellett például az Európai Unió és az Amerikai Egyesült Államok is számos kedvezménnyel próbálja támogatni a ritka (orphan) betegségek megfelelőbb kezelésére irányuló gyógyszerfejlesztési kísérleteket, e kedvezmények között jelenleg ingyenes hatósági tanácsadás, kedvezményes árú törzskönyvezés és átmeneti piaci kizárólagossági jog is szerepel. E támogatások szempontjából egy betegség akkor számít ritkának az EU-ban, ha az előfordulási gyakorisága 0,05% vagy annál kisebb az európai népességben. Megjegyzendő, hogy az állami támogatások mellett egyes ritka betegségek esetén a betegek segítésére létrehozott alapítványok vagy más betegszervezetek is támogathatják a gyógyszerfejlesztésben részt vevő cégek munkáját (Braun és mtsai 2010; McCabe és mtsai 2010).

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave