Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


A hatásmechanizmus kiválasztása

Szervezetünk egészséges működése megszámlálhatatlanul sok biokémiai folyamat összetett egyensúlyára épül, és ezt az egyensúlyt számos önszabályozó mechanizmus őrzi. E szabályozó mechanizmusoknak részét képezik a gyógyszercélpontként alkalmazott receptorok, enzimek, ioncsatornák és egyéb molekulák is. Az összetett szabályozás miatt egy betegség fellépésekor elméletileg is több lehetséges célpont jön szóba, de a gyakorlatban a lehetséges gyógyszercélpontok számát tovább növeli, hogy sokszor nem ismerjük a betegség kialakulásának és fennállásának pontos biokémiai mechanizmusát, így nincs is pontos képünk arról, hogy melyik pontokon kellene beavatkoznunk. A nem pontosan ismert patomechanizmusú betegségekben a különböző szabályozási pályák, jelátviteli utak működésében gyakran számos eltérést találunk az egészséges állapothoz képest – de ilyenkor mindig felmerül az ok-okozatiság kérdése, vagyis hogy a talált eltérések okai vagy következményei-e a betegség kialakulásának és fennállásának? E kérdésekre válaszul a cég kutatói számos tudományos elgondolással, munkahipotézissel találkozhatnak a szakirodalomban, és emellett saját munkahipotéziseket is felállíthatnak az irodalmi vagy saját adataik alapján, az elképzelések kísérletes bizonyításának igényével (a terápiás célpont hitelesítése, lásd a 2.4. fejezetben). A munkahipotézis, illetve az annak bizonyítására elvégzett vizsgálatok eredménye alapján állítható fel először az új gyógyszerjelölt tervezett termékprofilja, mely a cég belső dokumentuma. A későbbiekben az újabb és újabb állatkísérletes, illetve klinikai vizsgálatok megtervezése után, a kapott eredmények ismeretében a TPP folyamatos pontosításával jutunk el a valódi termékprofil megismeréséhez.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave