Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Az orvosi igény vizsgálata

A gyógyszercélpont kiválasztásakor az orvosi előny bizonyításától rendszerint még messze járunk, de az orvosi igényt a kifejlesztendő új gyógyszerkészítményre már viszonylag korán, a célpont kiválasztásának idején is érdemes vizsgálni. Ahogy korábban már utaltunk rá, a választott indikációban a kielégítetlen orvosi igény a gyógyítani kívánt betegségnek a meglevő kezelési módok mellett tapasztalható súlyosságától függ; a várt termékprofil pedig azt határozza meg, hogy az új gyógyszer várhatóan milyen tekintetben és mekkora mértékben lesz képes kielégíteni ezt az igényt. A betegséggel és a jelenlegi kezelés hiányosságaival kapcsolatban viszonylag könnyen tájékozódhatunk a szakirodalomban, a várt termékprofil pedig már a kutatás kezdeti stádiumában is felvázolható a munkahipotézis és a rendelkezésre álló állatkísérletes vagy in vitro adatok alapján (bár a klinikai adatok hiányában ez még sok bizonytalanságot hordoz). A gyógyszerfejlesztő cégek ennek megfelelően saját maguk is képesek lehetnek mérlegelni az orvosi igény mértékét a kifejlesztendő termékre vonatkozóan, de az esetleges elfogultság, illetve a terápiás gyakorlat országonkénti eltérései miatt mégis célszerű ezt a célországok orvosi gyakorlatával tisztában levő, a cégtől független szakorvosokkal is véleményeztetni (piackutatás). A piackutatás során a legteljesebb képet természetesen az adná, ha minden érintett szakorvos véleményét megkérdeznénk – de ez technikai szempontból általában nehézkes lenne, a piackutatás során a cégek ehelyett inkább a szakmában kiemelkedően ismert és elismert véleményformáló szakértők (key opinion leaders) megkeresésére törekednek.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave