Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


A HTS-adatok statisztikai értékelése

A HTS-kampány során keletkezett aktivitásadatok először mikrolemezszinten, majd mérési időpont és mikrolemezpozíció alapján is elemzésre kerülnek, ami a futás során bekövetkező változásokat (pl. folyadékadagoló teljesítményromlása, nem megfelelő inkubáció, reagenssarzsok közti eltérés) azonosíthatja és megmutatja, hogy a keletkezett adatkészlet egységesen kezelendő-e. Amennyiben pl. túlzott mértékű pozicionális hatás vagy a detektálásból eredő inhomogenitás tapasztalható, célszerű az adatkészletet a továbbiakban több populációra bontva elemezni, különben jelentős a veszélye a hamis pozitív és hamis negatív eredményt okozó hibák elkövetésének. Az adatkészlet folytonos standardizálása, a mérőcellák pozíciójából adódó szisztematikus hiba korrigálása megvalósulhat mérésen alapuló korrekcióval (a maximum jelet adó mérőlemez empirikusan meghatározott mintázata alapján), statisztikai eszközökkel (leggyakrabban a median polish simítással) vagy mintázatfelismerő algoritmusok segítségével (Coma és mtsai 2009b).

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave