Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


A molekuláris/terápiás célpont hitelesítése

A terápia molekuláris célpontján azt a szervezetben található makromolekulát – legtöbbször fehérjét – értjük, amelynek a működését befolyásolva a gyógyszerjelölt vegyület (illetve általában egy gyógyszer) kifejti a betegség menetét jótékonyan befolyásoló hatását. A molekuláris célpont azonosítása és validálása a mechanizmusalapú gyógyszerkutatás első és talán legfontosabb lépése. A molekuláris célpont kiválasztása valójában a gyógyszerkutatási projekt egyik legfőbb célkitűzésének, a majdani gyógyszerhatóanyag hatásmódjának a definiálását jelenti. A gyógyszer újszerű hatásmechanizmusa adja annak a lehetőségét, hogy az új hatóanyag a meglevő gyógyszerekkel szemben eltérő, várhatóan előnyös tulajdonságokkal fog rendelkezni (first in class). Abban az esetben pedig, ha a terápiás célpont már ismert és a klinikumban használatos, a fejleszteni kívánt hatóanyagtól az várható, hogy az adott – nyilván célszerű – hatásmechanizmus megtartásával a fejlesztésben előtte járó, esetleg már forgalomban levő gyógyszer hátrányai kiküszöbölhetők lesznek általa. Célunk ilyenkor az adott kategóriájú, adott hatásmechanizmusú gyógyszerek közül a legjobb (best in class) kifejlesztése.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave