Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Eljárásoptimálás

Az előzetes vizsgálatok alapján (pl. szabadalmi helyzet, kiindulási vegyületek kereskedelmi hozzáférhetősége, reakcióút hossza, várható hozamok, reakcióbiztonság stb.) a kiválasztott szintézisút/utak egyes lépéseinek alaposabb tanulmányozása, a reakciók optimális körülményeinek megismerése elengedhetetlen a biztonságos méretnöveléshez. Előfordulhat, hogy egyes reakció megvalósítására több lehetőséget is mérlegelnünk kell. Például az idő szorításában (ne feledjük, amíg nem biztosítottuk a klinikai vizsgálatokhoz szükséges mennyiségű és minőségű hatóanyagot, addig a fejlesztés kritikus útján vagyunk!) az addigi legelőnyösebb eljárást méretnöveljük, de közben előnyösebb reakcióváltozat vagy kevésbé veszélyes, robusztusabb reakciókörülmények kifejlesztése érdekében folytatjuk a laboratóriumi kísérleteket. Ez az eset az egyre bonyolultabb, esetleg több kiralitáscentrumot tartalmazó hatóanyagok szintézisénél a szintézisút elején található intermedierekkel gyakran előfordul. A korai kémiai fejlesztési szakaszban előfordul 20 vagy ennél is több kémiai lépést tartalmazó eljárás. A kémiai fejlesztés ezen szakaszán a limitált kapacitást a szintézis befejező szakaszára koncentráljuk, a hatósági dossziéban ismertetésre kerülő reakciókat igyekszünk mind jobban megismerni, kiismerni, hogy a későbbiekben e lépéseket ne, vagy csak kis mértékben kelljen igazítani, módosítani.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave