Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Új üzleti modell

Az ezredfordulóig az iparágban általános volt az úgynevezett blockbuster termékek fejlesztésére irányuló K+F-stratégia. Blockbusternek azokat a gyógyszereket nevezzük, amelyeknek az éves forgalma meghaladja az 1 milliárd USD-t. Minden innovatív gyártó ilyen termékek kifejlesztésére és forgalmazására törekedett. Fejlesztési beruházásaik elsősorban a népbetegségek gyógyítására és megelőzésére irányultak. Egy ilyen területen (pl. a koleszterinszint-csökkentők piacán) pár százalékos piaci részesedés megszerzése már blockbuster státusz elérését, azaz a K+F-befektetések biztos megtérülését, valamint a következő termékek fejlesztésére elegendő forrást jelentett. A blockbuster készítmények lejáró szabadalmai lehetővé teszik ugyanazon készítmény generikus változatainak megjelenését, ami az utóbbi években az innovatív cégeknek igen komoly bevételcsökkenést eredményezett. Egyre több új gyógyszer bizonyul veszteséges beruházásnak, ahol a fejlesztési és forgalmazási ráfordítások sem térülnek meg a bevételekből, ami azért jelent gondot, mert a befektetési költségek igen jelentősek (DiMasi és Grabowski 2007).

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave