Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Alapfogalmak, definíciók, funkcionális genetika/genomika analógiája

A humán genom szekvenálásának befejezését követően a kutatás a genom azon része felé fordult, amely gyógyszerhatóanyagokkal befolyásolható, majd azokkal kölcsönhatásba lépve betegségállapotból a normális funkciók helyreállíthatók. Ez új holisztikus megközelítést igényel a kismolekula tömegű (későbbiekben kismolekulaként említett) gyógyszerjelölt vegyületek in vitro/in vivo vizsgálatához. A molekuláris fehérje célpontokon (célfehérjén) alapuló ún. molekuláris célpontalapú gyógyszerkutatás, amely az ezredfordulót megelőző évek domináns irányzata volt, nem növelte az új kémiai szerkezetű gyógyszerek (NCE) számát (Brown 2007). Ez a tény komolyan hozzájárult a molekulák által kiváltott fenotípusos változások sejtszintű vizsgálatához (pl. abnormális mitózis), továbbá a klasszikus farmakológia reneszánszához, amely ugyanezt a teljes szervezetek szintjén vizsgálja (pl. láz csillapítása). Természetesen mindezeket a változásokat a megfelelő célfehérjével való kölcsönhatás, a sejten belüli jeltovábbítási, illetve metabolikus útvonalak befolyásolása útján váltja ki (2.17. ábra).

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave