Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Utólagos feldolgozás

A virtuális találatokat utólagos feldolgozásnak vethetjük alá. Egyes értékelőfüggvények hajlamosak a nagyobb molekulákat kedvezőbbnek értékelni, ezért hasznos lehet a találatok fizikokémiai paraméterek (pl. Mw) alapján történő skálázása. Ebben a lépésben figyelembe vehetjük azt is, hogy az adott molekulának a VS-hez felhasznált konformere a globális minimumhoz képest mekkora energiatöbblettel rendelkezik. Ugyancsak az utólagos feldolgozás része a virtuális találatok szemrevételezése (visual inspection) abban a modellrendszerben, amellyel azonosítottuk őket (pl. farmakofór illeszkedés, kötőkonformáció). Előfordulhat, hogy a találatok vizsgálata során derül fény olyan összefüggésekre, amely alapján újraoptimálhatjuk a szűrési rendszerünket, és új VS-t futtathatunk. Ugyancsak idesorolhatjuk a különböző csoportosító eljárások alkalmazását, amelyek segítségével a nagyszámú találati listát a kívánt méretre szűkíthetjük, például úgy, hogy az azonos szerkezeti körbe tartozó molekulák közül csak 1-1 vegyületet javasolunk biológiai tesztelésre, vagy akár teljes vegyületcsaládokat törlünk, amennyiben azok például iparjogvédelmi szempontból problémásak. Az utólagos feldolgozást követően érkezünk el a virtuális szűrési folyamat végéhez – a biológiai tesztelésre javasolt vegyületek listájához.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave