Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Vezérmolekula-választás a gyakorlatban

Az előző részben összefoglaltuk a vezérmolekula-választás szempontjait és megmutattuk, hogy a kiválasztás kritériumai az egyes vállalatoknál akár jelentős mértékben is különbözhetnek. A vezérmolekula kiválasztásának szerteágazó szempontjai és a sokszor igen szigorú kritériumok között nyilvánvaló, hogy megfelelő vezérmolekulát találni egyáltalán nem egyszerű feladat. A gyógyszeripari kutatásokat jellemző időkorlátok mellett a kritériumok egy része szinte bizonyosan nem teljesül, ezért a vezérmolekula-választás a gyakorlatban mindig gondos mérlegelés eredménye. Ennek során az előző fejezetekben ismertetett szempontok szerint jellemzett vezérmolekula-jelölteket összehasonlítják, és az egyes molekulák esetében mérlegelik a kritériumokkal ütköző tulajdonságok jelentette kockázatokat. A rendelkezésre álló idő alatt általában nem találunk olyan vezérmolekulát, illetve vegyületcsaládot, sőt vegyületcsaládokat, amelyek valamennyi kritériumnak egyaránt megfelelnek. Ezért a gyakorlatban a sikeres vezérmolekula-választás nagy részben a korábban szerzett tapasztalatokon és a kockázatok reális értékelésén múlik.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave