Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Nagy áteresztőképességű szűrés (HTS) a vezérmolekula-keresésben: a sitagliptin (Januvia®) felfedezése

A kémiai kiindulópontok azonosításában meghatározó szerepet játszó HTS-megközelítés sikeres alkalmazásának jó példája a sitagliptin szelektív dipeptidil peptidáz IV (DPP-4) inhibitor azonosítása, amely kettes típusú diabétesz indikációban csoportjában elsőként került forgalomba 2006-ban. Bár a sitagliptinhez vezető optimálás során, az általános iparági trendeknek megfelelően, több vezérmolekulaazonosítási stratégiát is alkalmaztak, végül a HTS-találatok vezérmolekulává, majd fejlesztési jelöltté alakítása vezetett sikerre. Ennek megfelelően az esettanulmányban elsősorban a HTS-találatok vezérmolekulává optimálására fókuszálunk, azonban röviden megemlékezünk azokról a megközelítésekről is, amelyeket a Merck a DPP-4 program során alternatív lehetőségekként alkalmazott. Az esettanulmány így nem csak a HTS-alapú megközelítések bemutatására ad lehetőséget, de alkalmas a vezérmolekula-keresés komplex folyamatának ismertetésére is.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave