Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Szerkezetalapú szűrővizsgálatok

Ma az NMR-spektroszkópia számít a legnépszerűbb fragmensszűrési technológiának, amit a röntgendiffrakciós szűrés követ. Az NMR-szűrés előnye a röntgendiffrakciós vizsgálatokkal szemben az, hogy kevésbé tiszta fehérjéből is megvalósítható, nagyobb áteresztőképességű, valamint a fragmensektől megkövetelt oldhatóság mértéke is kisebb. A röntgenkrisztallográfia ezzel szemben általában nagyobb felbontású képet szolgáltat a kötődés molekuláris részleteiről. Az egyes előnyök és hátrányok maximális kihasználása végett számos kutatóhelyen a röntgendiffrakciós vizsgálatokat csak az NMR-rel azonosított fragmensek megerősítésére, és a fragmensek fehérjével kialakított kölcsönhatásainak térbeli feltérképezésére használják. Mint már korábban említettük, mindkét technológiával kisebb, 5–10 tagú keverékek szűrését végzik annak érdekében, hogy az alacsony áteresztőképességet javítsák, és az egy fragmensvizsgálatára eső fehérjeigényt csökkentsék.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave