Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Biokémiai szűrővizsgálatok (HCS)

Számos irodalmi adat arra enged következtetni, hogy a fragmensek szűrése biokémiai módszerekkel is megvalósítható. Sőt, az első fragmenstalálatokat bemutató publikációk egyike spektrofotometriás ATPáz-tesztet használt a fragmensek szűrésére (Boehm és mtsai 2000). Ennek ellenére az elsődleges szűrések esetében a biokémiai tesztek népszerűsége messze elmarad az NMR- és röntgendiffrakciós módszerekétől. Ennek két fő oka van. Egyfelől a fragmensek várható gyenge aktivitása nagy koncentrációtartományok használatát igényli, ami számtalan jelentős kihívással nehezíti a szűrést és az aktívak validálását. A szűrési koncentrációtartomány általában 20 és 500 µM között változik, amit a fehérje típusa, a biológiai teszt jellege, minősége és DMSO-toleranciája, valamint a várható sikerarány befolyásol. Másfelől az irodalomban ma meghatározó nézet szerint a fragmenstalálatok optimálásához szükség van a kindulópontok kötődésének részletes, atomi szintű ismeretére, amit csak az NMR vagy röntgenszerkezet szolgáltat. Ezek szerint tehát ha amúgy is szükség van ezeknek a biofizikai módszereknek a segítségére, akkor azokat akár elsődleges szűrésre is lehet használni, így a korábban említett nagy koncentráció okozta nehézségeket segítségükkel el lehet kerülni.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave