Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


A kémiai kiindulópont azonosítása

A kutatási program indításakor a Merck egy diverz stratégia mellett kötelezte el magát. Egyrészt nagy áteresztőképességű tesztet (HTS) fejlesztett ki és alkalmazott a teljes vállalati vegyülettáron. Másrészt az adott időpontban ismert DPP-4 inhibitorok alapján gyógyszerkémiai programot indított új, szabadalmaztatható vegyületek azonosítására (scaffold hopping). Harmadrészt viszont preklinikai erőfeszítéseitől függetlenül megvásárolta a Probiodrug akkor preklinikai fejlesztési stádiumban levő DPP-4 antagonistáit. A gyakorló vegyészben jogosan merülhet fel a kérdés: miért vásároltak előrehaladott stádiumban levő vegyületeket akkor, ha párhuzamosan saját kutatási programot is indítottak? Vajon konkurenciát jelent-e egy ilyen stratégia a preklinikai kutatás számára? Egyfelől persze igen, másfelől azonban ezek a vegyületek kiválóan alkalmasak a koncepció preklinikai validálására, az esetleges farmakológiai, toxikológiai, illetve fejlesztési kihívások azonosítására, azaz röviden a preklinikai és fejlesztési háttér megteremtésére. Ennek a stratégiának végül valóban kulcsszerepe lett a Merck-kutatás sikerességében.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave