Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Cicero: Az istenek természetéről 1.52–53181

(1)[Az epikureus Velleius beszél:] (1) Ezt az istent joggal nevezhetjük boldognak, a tiéteket [ti. a sztoikusokét] viszont igen elfoglaltnak. Mert ha a világ maga az isten, mi lehet kevésbé nyugodt, mint pillanatnyi megszakítás nélkül csodálatos gyorsasággal forogni az ég tengelye körül? Ami pedig nincs nyugalomban, az nem lehet boldog sem. Ha viszont az isten olyasvalaki, aki magán a világon belül létezik, és aki igazgat, kormányoz, fenntartja a csillagok futását, az évszakok váltakozását, a természet változásait és szabályszerűségeit, szemmel tartja a földeket és a tengereket, oltalmazza az emberek jólétét és életét, akkor bizony ezt az istent elborítja a vesződséggel és fáradsággal járó munka. Mi viszont a boldog életet a lelki nyugalomban és az összes feladattól való mentességben határozzuk meg. (2) A mi mesterünk ugyanis – egyéb tanításai mellett – azt tanította nekünk, hogy a világot a természet hozta létre, hogy ehhez nem volt szükség semmiféle alkotó mesterségre, és hogy ez a létrehozás, melyről ti azt állítjátok, hogy nem valósulhat meg isteni ügyesség híján, olyan könnyű dolog, hogy a természet számtalan világot fog még létrehozni, hoz létre most is, és hozott létre a múltban is. Csakhogy mivel ti nem értitek, hogyan képes erre a természet anélkül, hogy bármiféle értelemmel rendelkeznék, a tragédiaköltőkhöz hasonlóan az istenséghez folyamodtok, amikor nem tudjátok megoldani a darab végkimenetelét. (Havas László fordításának felhasználásával)

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave