Benczes Réka, Kövecses Zoltán

Kognitív nyelvészet


A metaforák típusai

Ahogyan arra a fentiekben már rámutattunk, nem lehet minden fogalmi metaforát egy kalap alá venni. Léteznek olyan metaforák, amelyek nem hasonlóság, hanem testi tapasztalataink révén jöttek létre. Ebben az alfejezetben részletesen megvizsgáljuk, hogy milyen további tényezők alapján lehet a metaforákat megkülönböztetni egymástól, illetve hogy a metaforáknak milyen fő típusai vannak. Megmutatjuk, hogy a metaforák csoportosíthatók konvencionalitásuk, funkciójuk, természetük és általánosíthatóságuk szerint.

Kognitív nyelvészet

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 734 0

A 14 fejezetet, szószedetet és különálló magyar nyelvű bibliográfiát is tartalmazó szakkönyv a kognitív nyelvészet legfontosabb területeit, meghatározó fogalmait és módszereit mutatja be.

Az első átfogó magyar bevezetés a kognitív nyelvészetbe.

Bevezetés a kategorizáció, fogalmi modellezés és keretezés, metonímia, metafora, figyelem, alak-háttér elrendezés, perspektívaváltás, sematizáció, testesültség, erődinamika, mentális terek és a fogalmi integráció elméletébe.

A nemzetközi és a magyar kognitív nyelvészeti szakirodalom integrálása.

A kognitív nyelvészet új magyar terminológiai rendszere.

A jelentés feldolgozásához szükséges alapvető megértési folyamatok elemzése.

Ábrák és táblázatok a főbb fogalmak és folyamatok illusztrálásához.

A szakkönyvet haszonnal forgathatják a nyelvészet oktatásában részt vevő tanárok, hallgatók és diákok, a tudományos kutatók és a széles nagyközönség: mindazok, akik a kognitív nyelvészeti kérdések tudományos alapjaiban tájékozódni kívánnak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kovecses-benczes-kognitiv-nyelveszet//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave