Benczes Réka, Kövecses Zoltán

Kognitív nyelvészet


Összegzés

Az alternatív konceptualizáció ugyanazon szituáció különféle módokon való értelmezése. Ahogyan arra rámutattunk, a nyelvi kifejezés és a konceptualizáció folyamata között többféle kapcsolat is kialakulhat. Ugyanaz a nyelvi kifejezés például vonatkozhat egy szituáció több elemére is (pl. a Pesti Napló jelölheti az újságot, a szerkesztőséget vagy akár a kiadót). Az eltérő nyelvi kifejezések azonban rávilágíthatnak ugyanannak a szituációnak az eltérő konceptualizációjára (pl. át- vagy keresztülsétálhatunk a téren). Ugyanazt a nyelvi kifejezést használhatjuk igen eltérő konceptualizációk kifejezésére is (a fa alatt jelentése függ attól, hogy egy személyről vagy kincsről van-e szó).

Kognitív nyelvészet

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 734 0

A 14 fejezetet, szószedetet és különálló magyar nyelvű bibliográfiát is tartalmazó szakkönyv a kognitív nyelvészet legfontosabb területeit, meghatározó fogalmait és módszereit mutatja be.

Az első átfogó magyar bevezetés a kognitív nyelvészetbe.

Bevezetés a kategorizáció, fogalmi modellezés és keretezés, metonímia, metafora, figyelem, alak-háttér elrendezés, perspektívaváltás, sematizáció, testesültség, erődinamika, mentális terek és a fogalmi integráció elméletébe.

A nemzetközi és a magyar kognitív nyelvészeti szakirodalom integrálása.

A kognitív nyelvészet új magyar terminológiai rendszere.

A jelentés feldolgozásához szükséges alapvető megértési folyamatok elemzése.

Ábrák és táblázatok a főbb fogalmak és folyamatok illusztrálásához.

A szakkönyvet haszonnal forgathatják a nyelvészet oktatásában részt vevő tanárok, hallgatók és diákok, a tudományos kutatók és a széles nagyközönség: mindazok, akik a kognitív nyelvészeti kérdések tudományos alapjaiban tájékozódni kívánnak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kovecses-benczes-kognitiv-nyelveszet//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave