Benczes Réka, Kövecses Zoltán

Kognitív nyelvészet


Tükör hálózatok

A fogalmi integráció e típusánál egy nagyrészt azonos keret strukturálja a generikus és az integrált teret, illetve a két bemeneti teret is – ahogyan azt a fent tárgyalt hajóverseny példájánál már láttuk. Kiválóan illusztrálja ezt az integrációtípust az 1953-as angol–magyar futballmérkőzés 50. évfordulója42 is, amelynek kapcsán az egyik brit újság arról írt, mi lehetne a kimenetele annak a focimeccsnek, amelyet az 1953-as magyar aranycsapat játszana a 2003-as angol válogatottal. Ennek az eseménynek a megértéséhez olyan tükör hálózatra van szükség, ahol a VERSENY kerete (lásd IV. fejezet) strukturálja mind a négy szemantikai teret, ami a két résztvevőből (az angol és a magyar válogatottból), magából a versenyből (ebben az esetben a focimérkőzésből) és a végeredményből áll. Az egyik bemeneti térben az 1953-as focimeccs található, amelyben a magyar csapat fölényesen legyőzte az angolokat. A másik bemeneti térben a 2003-as focimeccset találjuk, ahol az angolok győzték le a magyarokat. A blendben azonban már az 1953-as bemeneti tér aranycsapata és a 2003-as bemeneti tér angol válogatottja játszik egymással, és a végeredmény bizonytalan, hiszen két nagyon erős csapat küzd egymással. Az azonos keretnek köszönhetően megfelelések alakulnak ki a hasonló elemek között (tehát az 1953-as és a 2003-as magyar csapat, az 1953-as és a 2003-as angol csapat, az 1953-as és a 2003-as focimeccs, és az 1953-as és a 2003-as végeredmény között). Ezek az elemek amolyan fogalmi „kapaszkodóul” szolgálnak a fogalmi integráció kialakításában (lásd 12.4. ábra.)

Kognitív nyelvészet

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 734 0

A 14 fejezetet, szószedetet és különálló magyar nyelvű bibliográfiát is tartalmazó szakkönyv a kognitív nyelvészet legfontosabb területeit, meghatározó fogalmait és módszereit mutatja be.

Az első átfogó magyar bevezetés a kognitív nyelvészetbe.

Bevezetés a kategorizáció, fogalmi modellezés és keretezés, metonímia, metafora, figyelem, alak-háttér elrendezés, perspektívaváltás, sematizáció, testesültség, erődinamika, mentális terek és a fogalmi integráció elméletébe.

A nemzetközi és a magyar kognitív nyelvészeti szakirodalom integrálása.

A kognitív nyelvészet új magyar terminológiai rendszere.

A jelentés feldolgozásához szükséges alapvető megértési folyamatok elemzése.

Ábrák és táblázatok a főbb fogalmak és folyamatok illusztrálásához.

A szakkönyvet haszonnal forgathatják a nyelvészet oktatásában részt vevő tanárok, hallgatók és diákok, a tudományos kutatók és a széles nagyközönség: mindazok, akik a kognitív nyelvészeti kérdések tudományos alapjaiban tájékozódni kívánnak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kovecses-benczes-kognitiv-nyelveszet//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave