Benczes Réka, Kövecses Zoltán

Kognitív nyelvészet


A színek és a nyelvi relativitás

Az 1960-as évek végén két antropológus, Brent Berlin és Paul Kay egy nagyszabású, 98 nyelvre kiterjedő kísérletben arra kereste a választ, hogy miként épül fel a szín fogalma. Azért választották a színt mint a kísérlet tárgyát, mert akkoriban az volt az általános nézet, hogy a színnevek használata teljesen tetszőleges, az adott nyelvtől függő, és a színnevek közötti határok szintén nyelvről nyelvre változnak. Vagyis egy bizonyos színnév, mondjuk a piros, eltérő tartományt ölel fel a magyar vagy az angol színspektrumán, és ez a különbség véletlenszerű, tetszőleges, azaz nem megmagyarázható. A színekkel kapcsolatos elképzelés azt az általánosan elfogadott nézetet erősítette, hogy a világot a különböző nyelvek eltérő módon strukturálják – vagyis a nyelvek tetszőlegesen alakítják ki a kategóriák határait. Berlin és Kay (1969) e feltételezés helytállóságát szerette volna megvizsgálni. Először meghatározták az alapszínnevek kritériumait:

Kognitív nyelvészet

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 734 0

A 14 fejezetet, szószedetet és különálló magyar nyelvű bibliográfiát is tartalmazó szakkönyv a kognitív nyelvészet legfontosabb területeit, meghatározó fogalmait és módszereit mutatja be.

Az első átfogó magyar bevezetés a kognitív nyelvészetbe.

Bevezetés a kategorizáció, fogalmi modellezés és keretezés, metonímia, metafora, figyelem, alak-háttér elrendezés, perspektívaváltás, sematizáció, testesültség, erődinamika, mentális terek és a fogalmi integráció elméletébe.

A nemzetközi és a magyar kognitív nyelvészeti szakirodalom integrálása.

A kognitív nyelvészet új magyar terminológiai rendszere.

A jelentés feldolgozásához szükséges alapvető megértési folyamatok elemzése.

Ábrák és táblázatok a főbb fogalmak és folyamatok illusztrálásához.

A szakkönyvet haszonnal forgathatják a nyelvészet oktatásában részt vevő tanárok, hallgatók és diákok, a tudományos kutatók és a széles nagyközönség: mindazok, akik a kognitív nyelvészeti kérdések tudományos alapjaiban tájékozódni kívánnak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kovecses-benczes-kognitiv-nyelveszet//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave