Pethő Menyhért

Mezőgazdasági növények élettana


A környezeti tényezők hatása a vegetatív szervek növekedésére és fejlődésére

A növények anyagcseréjének, szervesanyag-termelésének, növekedésének és fejlődésének általános és különleges feltételei vannak (l. a bevezető fejezetben). E feltételek szintje a két szélső kardinális pont (minimum és maximum) között meghatározza az anyagcsere-folyamatok intenzitását. A minimum alatti és a maximum fölötti értékek (pl. alacsony hőmérséklet vagy talajnedvesség) átmeneti vagy tartós károsodást okozhatnak. Egy adott feltételt — a szélső kardinális pontok között — minősíthetünk kedvezőtlennek (pl. alacsony talajhőmérsékleten csökken a növények víz- és tápanyagfelvétele, a hőmérséklet tehát a növény normális növekedése szempontjából kedvezőtlen) és károsítónak (fagypont alatti hőmérsékleten a legtöbb növény elhal). A kedvezőtlen tényezőket stresszoroknak nevezzük.

Mezőgazdasági növények élettana

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 831 6

A viszonylag bőséges külföldi és szegényes hazai növényélettani tankönyvek, kézikönyvek mellett alig találkozunk a szántóföldi növénytermesztés és kertészet elméleti megalapozását szolgáló növényélettani munkákkal.

Ezt a hiányt pótolta a jelen munka 1984-es kiadása. A három évtizedes egyetemi oktatói tapasztalatokkal kialakított tematika hangsúlyozottan foglalkozott a termesztett növények szervesanyag-termelésének növényélettani alapjaival.

Az új tudományos eredmények alapján átdolgozott mű hangsúlyos része az anyagcsere-élettan, a bioreguláció, a stresszfiziológia, valamint a termésképzés élettana. A kézikönyv hasznos segítséget nyújt a növényélettan hazai felsőoktatásában, ugyanúgy hasznosíthatják a korábban végzett szakemberek is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/petho-mezogazdasagi-novenyek-elettana//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave