Pethő Menyhért

Mezőgazdasági növények élettana


A növények vízgazdálkodása

Földünkön a víz körforgást végez: a szabad vízfelületről és a vízzel átitatott tárgyakról a víz elpárolog, a légkörbe távozik, majd kicsapódik (felhőképződés, csapadék; 91. ábra). A szárazföldön a talaj és a légkör közötti körforgalomba a növényzet is bekapcsolódik: a növények által a talajból felvett víz hosszabb-rövidebb szállítás után ismét a környezetbe, legtöbbször a levegőbe jut. A növényben tehát határozott vízforgalom megy végbe, aminek részei: a vízfelvétel a vízszállítás, a vízleadás. A növény azonban korántsem passzív résztvevője a hidrológiai ciklusnak, nem egy élettelen nedvesedő, illetve kiszáradó tárgy, hanem a szervezetén áthaladó vízzel gazdálkodik, vízforgalmát nagymértékben szabályozza.

Mezőgazdasági növények élettana

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 831 6

A viszonylag bőséges külföldi és szegényes hazai növényélettani tankönyvek, kézikönyvek mellett alig találkozunk a szántóföldi növénytermesztés és kertészet elméleti megalapozását szolgáló növényélettani munkákkal.

Ezt a hiányt pótolta a jelen munka 1984-es kiadása. A három évtizedes egyetemi oktatói tapasztalatokkal kialakított tematika hangsúlyozottan foglalkozott a termesztett növények szervesanyag-termelésének növényélettani alapjaival.

Az új tudományos eredmények alapján átdolgozott mű hangsúlyos része az anyagcsere-élettan, a bioreguláció, a stresszfiziológia, valamint a termésképzés élettana. A kézikönyv hasznos segítséget nyújt a növényélettan hazai felsőoktatásában, ugyanúgy hasznosíthatják a korábban végzett szakemberek is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/petho-mezogazdasagi-novenyek-elettana//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave