Pethő Menyhért

Mezőgazdasági növények élettana


A környezeti tényezők hatása a növényi szervek helyzetváltoztatására

A növények az életfeltételek optimalizálásához bizonyos mértékű helyzetváltoztatásra képesek. E mozgások létrejöttében a környezeti tényezőknek meghatározó szerepük lehet: elindítják azt, illetve bizonyos esetekben megszabják a mozgás irányát és mértékét is. Az ilyen mozgásokat ingermozgásoknak nevezzük, szemben az autonóm (öntevékeny) mozgásokkal, amelyeknek kiváltásában a környezeti tényezőknek nincs szerepük. Mindkét mozgásforma aktív mozgás, szemben pl. a magvak és a termések elterjesztésében szerepet játszó ún. passzív helyváltoztatásokkal. (A gyermekláncfű termése „nem tehet arról”, hogy a szél más helyre szállítja.) Tárgyalásunkat az aktív mozgásokra korlátozzuk. Ezen belül is csak a helyzetváltoztató mozgásokkal foglalkozunk, s mellőzzük az alacsonyabb rendű növények helyváltoztató mozgásainak (taxisok) tárgyalását.

Mezőgazdasági növények élettana

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 831 6

A viszonylag bőséges külföldi és szegényes hazai növényélettani tankönyvek, kézikönyvek mellett alig találkozunk a szántóföldi növénytermesztés és kertészet elméleti megalapozását szolgáló növényélettani munkákkal.

Ezt a hiányt pótolta a jelen munka 1984-es kiadása. A három évtizedes egyetemi oktatói tapasztalatokkal kialakított tematika hangsúlyozottan foglalkozott a termesztett növények szervesanyag-termelésének növényélettani alapjaival.

Az új tudományos eredmények alapján átdolgozott mű hangsúlyos része az anyagcsere-élettan, a bioreguláció, a stresszfiziológia, valamint a termésképzés élettana. A kézikönyv hasznos segítséget nyújt a növényélettan hazai felsőoktatásában, ugyanúgy hasznosíthatják a korábban végzett szakemberek is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/petho-mezogazdasagi-novenyek-elettana//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave