Pethő Menyhért

Mezőgazdasági növények élettana


Gravitropizmus

A Föld nehézségi ereje (gravitációs erő) a növényi szervekre ingerként hat, s válaszként egy helyzetváltoztató mozgást kapunk. E jelenséget gravitropizmusnak nevezzük. A hajtás negatív, a gyökér pedig pozitív gravitropizmust mutat, azaz egy horizontálisan elfektetett (gravitropikusan stimulált) csíranövény hajtáscsúcsa a nehézségi erővel ellentétes, gyökércsúcsa pedig azzal megegyező irányba növekszik. Régóta ismerjük, hogy a nehézségi erő által kiváltott helyzetváltoztató mozgás az auxin aszimmetrikus megoszlásával párosul: a gravitropikusan stimulált növényi részek alsó részén az auxinkoncentráció magasabb. A hajtás esetében ez az alsó oldal megnyúlását, negatív gravitrópos választ eredményez. Ennek tulajdonítható, hogy a még megnyúlásra képes régióval rendelkező megdőlt szárak „felegyenesednek”.

Mezőgazdasági növények élettana

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 831 6

A viszonylag bőséges külföldi és szegényes hazai növényélettani tankönyvek, kézikönyvek mellett alig találkozunk a szántóföldi növénytermesztés és kertészet elméleti megalapozását szolgáló növényélettani munkákkal.

Ezt a hiányt pótolta a jelen munka 1984-es kiadása. A három évtizedes egyetemi oktatói tapasztalatokkal kialakított tematika hangsúlyozottan foglalkozott a termesztett növények szervesanyag-termelésének növényélettani alapjaival.

Az új tudományos eredmények alapján átdolgozott mű hangsúlyos része az anyagcsere-élettan, a bioreguláció, a stresszfiziológia, valamint a termésképzés élettana. A kézikönyv hasznos segítséget nyújt a növényélettan hazai felsőoktatásában, ugyanúgy hasznosíthatják a korábban végzett szakemberek is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/petho-mezogazdasagi-novenyek-elettana//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave