Pethő Menyhért

Mezőgazdasági növények élettana


Az alacsony hőmérséklet virágzást indukáló hatása: vernalizáció

Klippart már 1874-ben megállapította, hogy azon régi mezőgazdasági gyakorlat, amely szerint az őszigabona-féléket mérsékelt égövünk alatt már ősszel el kell vetni ahhoz, hogy a következő vegetációs periódusban termést hozzanak, e növények hidegigényén alapszik. Később, 1918-ban Gassner hangsúlyozta, hogy számos kétéves és egyéves áttelelő növény vegetatív fejlődésének korai szakaszában viszonylag alacsony hőmérsékletet igényel, bár az alapvető életfolyamatok (légzés, fotoszintézis) magasabb hőmérsékletet kívánnak. Ezzel szemben az egynyári növényeknek nincs szükségük jelentékeny lehűlésre ahhoz, hogy virágozzanak. Az alacsony hőmérséklet virágzást indukáló hatását vernalizácíónak nevezzük. Bizonyos növények tehát életciklusuk során alacsony hőmérsékletet igényelnek a generatív fázisba való átmenethez.

Mezőgazdasági növények élettana

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 831 6

A viszonylag bőséges külföldi és szegényes hazai növényélettani tankönyvek, kézikönyvek mellett alig találkozunk a szántóföldi növénytermesztés és kertészet elméleti megalapozását szolgáló növényélettani munkákkal.

Ezt a hiányt pótolta a jelen munka 1984-es kiadása. A három évtizedes egyetemi oktatói tapasztalatokkal kialakított tematika hangsúlyozottan foglalkozott a termesztett növények szervesanyag-termelésének növényélettani alapjaival.

Az új tudományos eredmények alapján átdolgozott mű hangsúlyos része az anyagcsere-élettan, a bioreguláció, a stresszfiziológia, valamint a termésképzés élettana. A kézikönyv hasznos segítséget nyújt a növényélettan hazai felsőoktatásában, ugyanúgy hasznosíthatják a korábban végzett szakemberek is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/petho-mezogazdasagi-novenyek-elettana//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave