Pethő Menyhért

Mezőgazdasági növények élettana


A két fotokémiai rendszer funkcionális kapcsolatát biztosító elektronszállító komplex

A membránban lokalizált harmadik szupramolekuláris egység pigmenteket nem tartalmaz. Feladata a plasztohidrokinon oxidációja, eközben protonok szállítása a tilakoid külső felületéről a lumenbe, továbbá ellátni elektronokkal az 1. fotokémiai rendszert. A komplex két sajátos vas-porfirin prosztetikus csoporttal rendelkező elektronszállításra képes fehérjét, a citokróm-b6-ot és citokróm-f-et, valamint Fe-S-proteint is tartalmaz. A komplexben tehát a kötött vas a redoxtényező. A plasztohidrokinon két elektronnal redukálja az elektronszállítókat, két protonja pedig a lumen felőli oldalon felszabadul. A citokrómokról az elektronok a periferiálisan elhelyezkedő, elmozdulásra képes (mobilis) réztartalmú fehérje, a plasztocianin közvetítésével jutnak az oxidált (a fény által gerjesztett és elektronhiányos) P700+-ra. Ezzel az 1. fotokémiai rendszer újabb fotonok elnyelésére válik alkalmassá.

Mezőgazdasági növények élettana

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 831 6

A viszonylag bőséges külföldi és szegényes hazai növényélettani tankönyvek, kézikönyvek mellett alig találkozunk a szántóföldi növénytermesztés és kertészet elméleti megalapozását szolgáló növényélettani munkákkal.

Ezt a hiányt pótolta a jelen munka 1984-es kiadása. A három évtizedes egyetemi oktatói tapasztalatokkal kialakított tematika hangsúlyozottan foglalkozott a termesztett növények szervesanyag-termelésének növényélettani alapjaival.

Az új tudományos eredmények alapján átdolgozott mű hangsúlyos része az anyagcsere-élettan, a bioreguláció, a stresszfiziológia, valamint a termésképzés élettana. A kézikönyv hasznos segítséget nyújt a növényélettan hazai felsőoktatásában, ugyanúgy hasznosíthatják a korábban végzett szakemberek is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/petho-mezogazdasagi-novenyek-elettana//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave