Pethő Menyhért

Mezőgazdasági növények élettana


A fruktóz-2,6-difoszfát szerepe a szénhidrát-anyagcsere szabályozásában

Növényi mintából először Sabularse és Anderson 1981-ben mutatta ki a fruktóz-2,6-difoszfát jelenlétét, és hogy e sajátos metabolit a pirofoszfáttal működő foszfofruktokinázt aktiválja (Huber, 1986). Azóta beigazolódott, hogy e cukorfoszfát a magasabb rendű növények citoplazmájában 1–10 mikromólnyi mennyiségben általánosan előforduló regulátor. Általában a glikolízis enzimeit aktiválja, gátolja viszont a glükoneogenezis és a pentóz-foszfát-ciklus egy-egy kulcsenzimét. Ma egyre több adat szól amellett, hogy a szénhidrát-anyagcsere általános regulátora.

Mezőgazdasági növények élettana

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 831 6

A viszonylag bőséges külföldi és szegényes hazai növényélettani tankönyvek, kézikönyvek mellett alig találkozunk a szántóföldi növénytermesztés és kertészet elméleti megalapozását szolgáló növényélettani munkákkal.

Ezt a hiányt pótolta a jelen munka 1984-es kiadása. A három évtizedes egyetemi oktatói tapasztalatokkal kialakított tematika hangsúlyozottan foglalkozott a termesztett növények szervesanyag-termelésének növényélettani alapjaival.

Az új tudományos eredmények alapján átdolgozott mű hangsúlyos része az anyagcsere-élettan, a bioreguláció, a stresszfiziológia, valamint a termésképzés élettana. A kézikönyv hasznos segítséget nyújt a növényélettan hazai felsőoktatásában, ugyanúgy hasznosíthatják a korábban végzett szakemberek is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/petho-mezogazdasagi-novenyek-elettana//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave