Pethő Menyhért

Mezőgazdasági növények élettana


Aromás vegyületek bioszintézise: sikiminsav-út

A növények igen gazdagok aromás vegyületekben. Ezen anyagok másodlagos anyagcseretermékeknek tekinthetők, ami azt jelenti, hogy alapvető anyagcsere-folyamatokban nem vesznek részt, az anyagcsere-folyamatok leágazásaként jönnek létre, s legtöbbjük az anyagcseréből „ki van rekesztve”. Élettani jelentőségük is többnyire vitatott. Találunk azonban közöttük létfontosságú aromás aminosavakat is. Előfordulnak szabadon (fenolok), de kötődnek cukrokhoz is (glikozidok). Aromás vegyület a növényi sejtfal egyik alkotója, a lignin is, ami egyszerű aromás vegyületek polimerizációjával keletkezik. A legtöbb aromás vegyület bioszintézise a szénhidrátok anyagcseréjéből indul ki, s mivel a bioszintézis egyik kezdeti intermedierje a sikiminsav, ezért sikiminsav-útról beszélünk.
74. ábra Fontosabb aromás vegyületek szintézise (sikiminsav-út)

Mezőgazdasági növények élettana

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 831 6

A viszonylag bőséges külföldi és szegényes hazai növényélettani tankönyvek, kézikönyvek mellett alig találkozunk a szántóföldi növénytermesztés és kertészet elméleti megalapozását szolgáló növényélettani munkákkal.

Ezt a hiányt pótolta a jelen munka 1984-es kiadása. A három évtizedes egyetemi oktatói tapasztalatokkal kialakított tematika hangsúlyozottan foglalkozott a termesztett növények szervesanyag-termelésének növényélettani alapjaival.

Az új tudományos eredmények alapján átdolgozott mű hangsúlyos része az anyagcsere-élettan, a bioreguláció, a stresszfiziológia, valamint a termésképzés élettana. A kézikönyv hasznos segítséget nyújt a növényélettan hazai felsőoktatásában, ugyanúgy hasznosíthatják a korábban végzett szakemberek is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/petho-mezogazdasagi-novenyek-elettana//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave